Dānijas izpēte: visaptverošs ceļvedis

Ievads Dānijas ģeogrāfijā un klimatā

Dānija, kas atrodas Ziemeļeiropā, ietver Jitlandes pussalu un vairāk nekā 400 salu arhipelāgu, padarot to par unikālu vēsturiskā šarma un dabas skaistuma sajaukumu. Šai valstij ir 140 km gara robeža ar Vāciju dienvidos, uzsverot tās stratēģisko stāvokli starp Baltijas jūru un Ziemeļjūru. Ar kopējo platību 43 094 kvadrātkilometri, no kuriem 42 434 kvadrātkilometri ir zeme un 660 kvadrātkilometri ir ūdens, Dānijas plašā krasta līnija stiepjas vairāk nekā 7 314 km garumā. Tas nodrošina plašu piekļuvi pludmalei un jūrai, kas ir veidojusi valsts vēsturi un kultūru.

Dānijas klimats būtībā ir mērens, ko raksturo mitri un apmācies apstākļi lielāko daļu gada. Ziemas ir maigas un vējainas, savukārt vasaras ir vēsas, radot vidi, kas atbalsta daudzveidīgu floru un faunu. Apvidus pārsvarā ir zems un līdzens, ar maigi slīdošiem līdzenumiem, kas veicina rāmo Dānijas ainavu. Zīmīgi, ka valsts zemākais punkts Lammefjords noslīd līdz -7 m zem jūras līmeņa, un tā augstākais punkts Mollehoj/Ejer Bavnehoj nedaudz paceļas līdz 171 m.

Dabas resursi un zemes izmantošana

Dānija ir svētīta ar dažādiem dabas resursiem, tostarp naftu, dabasgāzi, zivīm, aramzemi un minerāliem, piemēram, sāli, kaļķakmeni, krītu, akmeni, granti un smiltīm. Aptuveni 63,40% zemes ir atvēlēti lauksaimniecībai, atspoguļojot lauksaimniecības nozīmi Dānijas ekonomikā. Valsts lepojas arī ar mežainu teritoriju, kas aizņem 12,90% zemes, piedāvājot gan ekoloģiskus ieguvumus, gan atpūtas iespējas saviem iedzīvotājiem. Turklāt Dānijas stratēģisko centienu rezultātā zemes apūdeņošanā kopš 2012. gada lauksaimnieciskajai ražošanai tiek efektīvi izmantoti aptuveni 4 350 kvadrātkilometri.

Demogrāfija un urbanizācija

Tiek lēsts, ka 2020. gada jūlijā Dānijā bija 5 869 410 iedzīvotāju, galvenokārt dāņi. Oficiālā valoda ir dāņu valoda, kas liecina par valsts bagāto kultūras mantojumu. Urbanizācija ir īpaši augsta, un 2020. gadā aptuveni 88,10% iedzīvotāju dzīvoja pilsētu teritorijās. Kopenhāgenā, galvaspilsētā, vien dzīvo 1,346 miljoni iedzīvotāju, kas kalpo kā valsts politiskais, ekonomiskais un kultūras centrs. Iedzīvotāju izplatību lielā mērā ietekmē piekļuve jūrām, ar ievērojamu koncentrāciju gar austrumu cietzemi un ap lielākajiem pilsētu centriem.

Ekonomika, lauksaimniecība un rūpniecība

Dānijas ekonomika ir spēcīga, un to raksturo modernas lauksaimniecības, pasaules vadošo nozaru un augsta dzīves līmeņa sajaukums. IKP uz vienu iedzīvotāju 2017. gadā bija iespaidīgs 50 100 ASV dolāru apmērā, kas liecina par valsts pārtikušo ekonomisko stāvokli. Runājot par lauksaimniecības produkciju, Dānija izceļas ar miežu, kviešu, kartupeļu, cukurbiešu, cūkgaļas, piena produktu un zivju ražošanu. Valsts rūpniecības nozare ir vienlīdz daudzveidīga, cita starpā ar vēja turbīnām, farmāciju, medicīnas iekārtām, kuģu būvi un pārtikas pārstrādi.

Valsts eksports un imports ir būtiskas ekonomikas sastāvdaļas. Galvenās eksporta preces ir vēja turbīnas, medikamenti un iekārtas, un Vācija, Zviedrija un Apvienotā Karaliste ir nozīmīgi tirdzniecības partneri. Importa jomā Dānija iegūst iekārtas, izejvielas, ķīmiskās vielas un patēriņa preces galvenokārt no Vācijas, Zviedrijas un Nīderlandes. Tirdzniecības partnerību netraucēta integrācija uzsver Dānijas stratēģisko ekonomisko stāvokli Eiropā un ārpus tās.

Infrastruktūra un enerģētika

Dānijas apņemšanās nodrošināt ilgtspējību un inovācijas ir acīmredzama tās enerģētikas un infrastruktūras nozarēs. Kopējā elektrifikācija līdz 2016. gadam sasniedza 100% iedzīvotāju, uzsverot, ka valsts koncentrējas uz visaptverošas piekļuves nodrošināšanu elektroenerģijai. Valsts ir pasaules līdere atjaunojamās enerģijas, jo īpaši vēja enerģijas, jomā, pielāgojoties saviem vides mērķiem un samazinot atkarību no fosilā kurināmā. Plašā piekraste atbalsta šo iniciatīvu, nodrošinot ideālus apstākļus atkrastes vējparkiem, vēl vairāk nostiprinot Dānijas reputāciju atjaunojamās enerģijas jomā.

Secinājums

Dānija ir valsts, kurā pagātne un nākotne nemanāmi saplūst, sākot ar tās bagāto vikingu mantojumu un beidzot ar tās celmlauža lomu atjaunojamās enerģijas jomā. Valsts ģeogrāfiskā vide kopā ar mēreno klimatu un bagātīgajiem dabas resursiem turpina atbalstīt augstas kvalitātes dzīvi tās iedzīvotājiem. Ar spēcīgu ekonomiku, modernu infrastruktūru un apņemšanos nodrošināt ilgtspēju Dānija ir progresa un labklājības bāka Ziemeļeiropā.

Valsts dati

Valsts kods DA
Reģions Europe
Virsma 43094 kvadrātkilometri
Zemes virsma 42434 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 660 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 63.40%
Meža virsma 12.90%
Zemākais augstuma punkts Lammefjord -7 m
Augstākais augstums Mollehoj/Ejer Bavnehoj 171 m
IKP/iedzīvotājs $50,100 (2017 est.)