Čehijas iepazīšana: Centrāleiropas sirds

Ģeogrāfija un atrašanās vieta

Čehija, kas atrodas Centrāleiropas centrā, kas pazīstama arī kā Čehija, robežojas ar Vāciju rietumos, Poliju ziemeļos, Slovākiju austrumos un Austriju dienvidos. Aptverot kopējo platību 78 867 kvadrātkilometri, valsts, kurai ir tikai sauszemes robežas, piedāvā daudzveidīgu reljefu, kas svārstās no ritošajiem līdzenumiem un kalniem Bohēmijā līdz kalnainajām Morāvijas ainavām. Neskatoties uz to, ka tai nav krasta līnijas, Čehija kompensējas ar gleznainām ainavām, tostarp augstāko pacēluma punktu Snezka kalnā, kura virsotne ir 1,602 metri.

Klimats un dabas resursi

Čehijas klimatu raksturo mērens raksturs – vēsas vasaras un aukstas, duļķainas un mitras ziemas nosaka laika apstākļus. Šis klimats atbalsta bagātīgu dabas resursu klāstu, tostarp akmeņogles, mīkstās ogles, kaolīnu, mālu, grafītu, kokmateriālus un aramzemi. Aptuveni 54,80 % valsts zemes ir atvēlēti lauksaimniecībai, savukārt meži klāj aptuveni 34,40 %, kas liecina par Čehijas apņemšanos saglabāt savas dabas bagātības.

Iedzīvotāji un urbanizācija

Kopš 2020. gada jūlija Čehija lepojas ar aptuveni 10 702 498 iedzīvotājiem, ar diezgan vienmērīgu sadalījumu visā valstī. Tomēr lielāki pilsētu centri ir vairāk izplatīti ziemeļu un austrumu reģionos. Pilsētu iedzīvotāji veido aptuveni 74, 10% no kopējā skaita, kas norāda uz ievērojamu čehu koncentrāciju, kas dzīvo pilsētās, īpaši galvaspilsētā Prāgā, kurā vien dzīvo aptuveni 1,306 miljoni cilvēku.

Nacionālā identitāte un valoda

Čehijas pilsoņiem, kas pazīstami kā čehi, ir spēcīga nacionālās identitātes izjūta, kas sakņojas gadsimtiem ilgā vēsturē un kultūrā. Oficiālā valoda ir čehu valoda, kas kalpo kā valsts mantojuma stūrakmens un būtisks ikdienas dzīves un pārvaldības elements.

Ekonomika un rūpniecība

Čehijas ekonomika ir daudzveidīga un ļoti industrializēta, un to nozīmīgu ieguldījumu dod mehānisko transportlīdzekļu, metalurģijas, mašīnu un iekārtu, stikla un bruņojuma nozares. Lauksaimniecībai ir arī izšķiroša nozīme ekonomikā, jo tā ražo kviešus, kartupeļus, cukurbietes, apiņus, augļus; un mājlopi, piemēram, cūkas un mājputni. Ar aplēsto IKP uz vienu iedzīvotāju 35 500 ASV dolāru apmērā 2017. gadā Čehija demonstrē spēcīgus ekonomiskos rādītājus reģionā.

Tirdzniecība un elektroenerģija

Starptautiskā tirdzniecība Čehijai ir ļoti svarīga, jo Vācija ir tās lielākā eksporta un importa partnere. Mašīnas un transporta aprīkojums, izejvielas, degviela un ķīmiskās vielas ir vienas no galvenajām precēm, ar kurām nodarbojas tirdzniecībā. Turklāt valsts ir panākusi pilnīgu elektrifikāciju, un no 2016. gada 100 % iedzīvotāju ir piekļuve elektroenerģijai, kas uzsver Čehijas moderno infrastruktūru un augsto dzīves līmeni.

Kultūra un sabiedrība

Čehiju nenosaka tikai tās ekonomiskie rādītāji vai ģeogrāfiskās koordinātas; tās patiesā būtība slēpjas tās dinamiskajā kultūrā un sabiedriskajās vērtībās. No vēsturiskām pilīm, kas grezno ainavu, līdz mūsdienu Prāgas noskaņai — Čehija pieņem savu pagātni, vienlaikus raugoties nākotnē. Valsts festivāli, kulinārijas baudījumi un tās iedzīvotāju siltā viesmīlība piedāvā unikālu pieredzi, kas apvieno tradīcijas ar mūsdienu Eiropas dzīvi.

Secinājums

Čehija ir valsts ar ievērojamu daudzveidību un izturību. Tās centrālā atrašanās vieta Eiropā apvienojumā ar bagātu kultūras mantojumu un dinamisku ekonomiku pozicionē Čehiju kā nozīmīgu dalībnieku kontinentālajā arēnā. Neatkarīgi no tā, vai cilvēks ir ieinteresēts izpētīt tās dabisko skaistumu, iedziļināties tās vēsturiskajās dzīlēs vai iesaistīties tās modernajā, dinamiskajā sabiedrībā, Čehija piedāvā daudz pieredzes, kas atbilst visām interesēm. Tā kā Čehija turpina attīstīties un pielāgoties, tā joprojām nelokāmi godina savu identitāti, kopj savus resursus un sveicina pasauli, lai atklātu šīs burvīgās Centrāleiropas nācijas daudzās šķautnes.

Valsts dati

Valsts kods EZ
Reģions Europe
Virsma 78867 kvadrātkilometri
Zemes virsma 77247 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 1620 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 54.80%
Meža virsma 34.40%
Zemākais augstuma punkts Labe (Elbe) River 115 m
Augstākais augstums Snezka 1,602 m
IKP/iedzīvotājs $35,500 (2017 est.)