Svatini: Dienvidāfrikas dārgakmens

Ģeogrāfija un klimats

Svatini karaliste, kas atrodas Dienvidāfrikā, starp Mozambiku un Dienvidāfriku, aptver aptuveni 17 364 kvadrātkilometru lielu platību. Šī sauszemes ieskautā tauta lepojas ar reljefu, ko raksturo kalni un pakalni, kā arī mēreni slīpi līdzenumi, padarot to par ainavisku šedevru. Neskatoties uz piekrastes līnijas trūkumu, Svatini kompensē ar elpu aizraujošām ainavām. Valsts klimats ievērojami atšķiras, sākot no tropu zemienēs līdz gandrīz mērenam augstākajos reģionos, pielāgojot daudzveidīgu floras un faunas klāstu.

Dabas resursi un zemes izmantošana

Svatini ir svētīts ar bagātīgiem dabas resursiem, tostarp azbestu, oglēm, māliem, kassiterītu, hidroenerģiju un mežiem. Proti, tajā atrodas arī nelielas zelta un dimantu atradnes, karjera akmens un talks. Lauksaimniecības zeme veido 68,30% no kopējās zemes platības, savukārt meži aizņem 31,70%, atspoguļojot valsts bagātīgo bioloģisko daudzveidību un lauksaimniecības potenciālu. Lielā Usutu upe un Emlembe, zemākie un augstākie pacēluma punkti valstī, izceļ ģeogrāfisko daudzveidību, kas ir tās dabas skaistuma un resursu pamatā.

Iedzīvotāji un sabiedrība

2020. gada jūlijā Svatini iedzīvotāju skaits tika lēsts 1 104 479. Šīs populācijas sadalījums ir nevienmērīgs, galvenokārt koncentrēts ielejās un līdzenumos kalnainā reljefa dēļ. Urbanizācija ir salīdzinoši zema, un tikai aptuveni 24,20% iedzīvotāju dzīvo pilsētu teritorijās, tostarp galvaspilsētā Mbabane, kurā dzīvo aptuveni 68 000 iedzīvotāju. Valsts oficiālās valodas ir angļu un siSwati, kas atspoguļo tās koloniālo vēsturi un kultūras mantojumu. Svatini iedzīvotāji ir pazīstami kā liSwati (vienskaitlis) vai emaSwati (daudzskaitlis), lai gan termins Swazi joprojām tiek plaši izmantots angļu valodā runājošo vidū.

Ekonomika

Svatini ekonomika ir daudzveidīga, un lauksaimniecībai ir nozīmīga loma līdzās tādām nozarēm kā bezalkoholisko dzērienu koncentrātu ražošana, ogļu ieguve, mežsaimniecība, cukura pārstrāde, tekstilizstrādājumi un apģērbs. Cukurniedres, kukurūza, kokvilna, citrusaugļi, ananāsi, liellopi un kazas ir vieni no primārajiem lauksaimniecības produktiem, kas atbalsta gan vietējo patēriņu, gan eksportu.

Tirdzniecība un rūpniecība

Tirdzniecības jomā Svatini uztur stabilas attiecības ar Dienvidāfriku, tās galveno eksporta un importa partneri, parādot abu valstu savstarpēji saistīto ekonomikas dinamiku. 2017. gadā Dienvidāfrika veidoja 94% no Svatini eksporta, ieskaitot bezalkoholisko dzērienu koncentrātus, cukuru, kokmateriālus, kokvilnas dziju, ledusskapjus, citrusaugļus un augļu konservus. Savukārt Svatini no Dienvidāfrikas importēja galvenokārt mehāniskos transportlīdzekļus, mašīnas, transporta aprīkojumu, pārtikas produktus, naftas produktus un ķīmiskās vielas, uzsverot atkarību no kaimiņvalsts attiecībā uz būtiskām precēm un pakalpojumiem. Turklāt Ķīna kļuva par nozīmīgu importa partneri, kas 2017. gadā veidoja 5,2% no importa, kas liecina par karalistes mēģinājumiem dažādot tirdzniecības attiecības.

Infrastruktūras un attīstības problēmas

Neskatoties uz bagātīgajiem dabas resursiem un saimniecisko darbību, Svatini saskaras ar izaicinājumiem iekļaujošas izaugsmes un attīstības nodrošināšanā. Viens no būtiskiem jautājumiem ir elektrifikācija, jo no 2017. gada aptuveni 900 000 cilvēku nav piekļuves elektrībai. Tas rada būtiskus šķēršļus ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanai, jo īpaši lauku apvidos, kur dzīvo lielākā daļa neelektrificēto iedzīvotāju.

Lauksaimniecība un apūdeņošana

Lauksaimniecība joprojām ir Svatini ekonomikas mugurkauls, tomēr, lai nodrošinātu produktivitāti un nodrošinātību ar pārtiku, tā lielā mērā balstās uz aptuveni 500 kvadrātkilometriem apūdeņotas zemes, sākot no 2012. gada. Šī atkarība uzsver ilgtspējīgas ūdens apsaimniekošanas prakses nozīmi, ņemot vērā pieaugošās bažas par klimata pārmaiņām un vides degradāciju.

Secinājums

Svatini, satriecoša dabas skaistuma un kultūras bagātības valsts, atrodas krustcelēs starp savu tradīciju saglabāšanu un mūsdienu attīstību. Ar savu stratēģisko atrašanās vietu Dienvidāfrikā, daudzveidīgo ekonomiku un izaugsmes potenciālu Svatini var pārvarēt savas problēmas, izmantojot ilgtspējīgas attīstības stratēģijas, uzlabotu reģionālo integrāciju un koncentrējoties uz atjaunojamiem enerģijas avotiem, lai darbinātu savu nākotni. Pasaulei virzoties uz savstarpēji saistītāku un videi draudzīgāku laikmetu, Svatini ceļojums ir unikāls mantojuma un inovāciju sajaukums, kas sniedz vērtīgas mācības ilgtspējīgai attīstībai un kultūras saglabāšanai.

Valsts dati

Valsts kods WZ
Reģions Africa
Virsma 17364 kvadrātkilometri
Zemes virsma 17204 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 160 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 68.30%
Meža virsma 31.70%
Zemākais augstuma punkts Great Usutu River 21 m
Augstākais augstums Emlembe 1,862 m
IKP/iedzīvotājs $10,100 (2017 est.)