Folklendu salu izpēte: dārgakmens Atlantijas okeāna dienvidu daļā

Atrodas plašajā Dienvidatlantijas okeāna plašumā, apmēram 500 km uz austrumiem no Argentīnas dienvidiem, atrodas Folklendu salas – salu grupa, kas unikālā veidā apvieno nelīdzenu skaistumu ar izolāciju. Arhipelāgs sastāv no divām galvenajām salām – Austrum folklendas un Rietum folklendas, kā arī daudzām mazākām salām. Salas, kuru kopējā sauszemes platība ir 12 173 kvadrātkilometri, piedāvā ainavu, kas ir gan izaicinoša, gan bijību rosinoša.

Ģeogrāfiskie brīnumi un klimats

Folklendu piekraste stiepjas vairāk nekā 1,288 kilometru garumā, piedāvājot elpu aizraujošus okeāna skatus un padarot to par patvērumu dažādām savvaļas dzīvnieku sugām. Apvidus pāri salām pārsvarā ir akmeņains, kalnains un kalnains, ar dažiem purvainiem un viļņotiem līdzenumiem. Neskatoties uz izaicinošo reljefu, salu augstākais pacēluma punkts nepārsniedz 705 metrus (Usborna kalns), padarot to par intriģējošu galamērķi gan pētniekiem, gan dabas entuziastiem.

Folklendu salu klimats tiek klasificēts kā auksts jūras, kam raksturīgi spēcīgi rietumu vēji, augsts mitrums un ievērojama mākoņu sega. Nokrišņi ir izplatīta parādība visa gada garumā, un arhipelāga galvaspilsēta Stenlija saņem vidējo gada nokrišņu daudzumu 60 cm. Sniegs var nokrist jebkurā gadalaikā, izņemot janvāri un februāri, lai gan tas reti uzkrājas. Šis unikālais laikapstākļu modelis veicina salu atšķirīgo ekosistēmu un dabas skaistumu.

Dabas resursi un zemes izmantošana

Neskatoties uz to attālo atrašanās vietu, Folklendu salas ir bagātas ar dabas resursiem, piemēram, zivīm, kalmāriem, savvaļas dzīvniekiem, kalcinētām jūras aļģēm un sfagnu sūnām. Teritorija lepojas ar iespaidīgiem 92,40% lauksaimniecības zemes, ko galvenokārt izmanto lopbarībai un dārzeņu kultūrām, kā arī lopkopībai. Zīmīgi, ka meža zeme neeksistē, kas atbilst salu kopējam reljefam un klimatiskajiem apstākļiem.

Lauksaimniecība un rūpniecība

Salu ekonomika ir saistīta ar lauksaimniecību un ar to saistītajām nozarēm, galveno uzmanību pievēršot vilnas un gaļas ražošanai, jo īpaši no aitām un brieža gaļas. Izšķiroša nozīme ir arī zvejniecībai un kalmāru zvejai, kas sniedz būtisku ieguldījumu vietējā ekonomikā. Turklāt Folklendu salas ir piedzīvojušas stabilu tūrisma pieaugumu, piesaistot apmeklētājus, kuri vēlas izbaudīt tās unikālo savvaļas dzīvi, ainavas un vietējās kopienas siltumu.

Iedzīvotāji un urbanizācija

Tiek lēsts, ka Folklendu salās 2016. gadā bija 3,198 3,198 iedzīvotāji, un tajās atrodas cieši saistīta kopiena, no kuras lielākā daļa dzīvo Stenlijā, salu kultūras un ekonomikas centrā, vai tās apkārtnē. Urbanizācijas līmenis 2020. gadā tika lēsts 78,5% apmērā, izceļot koncentrācijas tendenci pilsētu teritorijās pat tik mazapdzīvotā teritorijā.

Kultūras un ekonomikas pārskats

Folklendu salu oficiālā valoda ir angļu valoda, kas atspoguļo salu britu mantojumu. Folklendu salu iedzīvotājiem jeb “Kelperiem”, kā viņi dažreiz ir pazīstami, piemīt spēcīga kopības un identitātes izjūta, kas dziļi sakņojas viņu vēsturē un viņu zemes izaicinošajā, tomēr atalgojošajā dabā.

Folklendu salu ekonomiku īpaši atbalsta tās eksports, kas ietver vilnu, jēlādas, gaļu, brieža gaļu, zivis un kalmārus. Spānija, Namībija un Amerikas Savienotās Valstis ir vieni no galvenajiem eksporta partneriem, kas ilustrē salu produkcijas globālo sasniedzamību. Būtisks ir arī imports, jo Apvienotā Karaliste, Spānija un Grieķija kalpo kā nozīmīgi degvielas, pārtikas un dzērienu, būvmateriālu un apģērbu avoti.

Folklendu salas, kuru IKP uz vienu iedzīvotāju 2015. gadā bija 70 800 ASV dolāru, piedāvā stabilu ekonomikas modeli, kura pamatā ir ilgtspējīga prakse lauksaimniecībā, zvejniecībā un tūrismā. Šī ekonomiskā stabilitāte apvienojumā ar salu dabas skaistumu un unikālo dzīvesveidu padara to par pievilcīgu galamērķi ne tikai tūristiem, bet arī tiem, kas meklē ciešāku saikni ar dabu un vienkāršāku dzīvesveidu.

Visbeidzot, Folklendu salas piedāvā dabas skaistuma, ekonomiskās izturības un ciešas kopienas sajaukumu, padarot tās par aizraujošu mācību priekšmetu un vilinošu galamērķi azartiskām dvēselēm. No nelīdzenā reljefa līdz bagātīgajai jūras dzīvei un rosīgajai galvaspilsētai Stenlijai līdz attālajiem, rāmajiem nostūriem Folklendi aicina ar atklāšanas un miera solījumu.

Valsts dati

Valsts kods FK
Reģions South America
Virsma 12173 kvadrātkilometri
Zemes virsma 12173 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 0 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 92.40%
Meža virsma 0.00%
Zemākais augstuma punkts n/a
Augstākais augstums Mount Usborne 705 m
IKP/iedzīvotājs $70,800 (2015 est.)