Džibutijas izpēte: dārgakmens Austrumāfrikā

Džibutija, salīdzinoši maza tauta, kas atrodas Austrumāfrikā, ir kontrastu un dabas skaistuma zeme. Šī valsts, kas robežojas ar Eritreju, Etiopiju un Somāliju un saskaras ar plašo Adenas līča un Sarkanās jūras plašumu, ir stratēģisks tirdzniecības un kuģniecības centrs. Neskatoties uz ierobežoto izmēru, kura platība ir aptuveni 23 200 kvadrātkilometri, Džibutija lepojas ar dažādām ainavām, sākot no piekrastes līdzenumiem līdz augstiem kalniem un tuksnešainiem apvidiem.

Ģeogrāfija un klimats

Džibutijas ģeogrāfijas centrā ir ainava, ko raksturo piekrastes līdzenums, centrālie kalni un plato. Valsts reljefs galvenokārt ir tuksnesis, kas atspoguļo tās moku un sauso klimatu. Neskatoties uz to, tajā atrodas vairāki nozīmīgi ģeogrāfiskie orientieri, tostarp Lac Assal, zemākais punkts -155 metrus zem jūras līmeņa, un Moussa Ali, sasniedzot 2,021 metru augstumu. Džibutijas piekraste stiepjas vairāk nekā 314 km garumā, nodrošinot ne tikai elpu aizraujošus skatus, bet arī piekļuvi vienam no pasaules noslogotākajiem kuģošanas ceļiem.

Dabas resursi un zemes izmantošana

Džibutijas dabas resursi ir tikpat daudzveidīgi kā tās ainava, ar ģeotermālās enerģijas potenciālu un zelta, māla, granīta, kaļķakmens, marmora un sāls atradnēm. Tās lauksaimniecības zeme veido 73,40% no teritorijas, lai gan aramzemes galvenokārt atbalsta augļus, dārzeņus un mājlopus, tostarp kazas, aitas un kamieļus. Valsts koncentrēšanās uz savas apūdeņojamās zemes izmantošanu, kas 2012. gadā tika lēsta 10 kvadrātkilometru apmērā, uzsver centienus optimizēt savu lauksaimniecības produkciju.

Iedzīvotāji un kultūra

Ar kopējo iedzīvotāju skaitu, kas 2020. gada jūlijā tika lēsts 921 804, Džibutija ir ievērojama ar savu koncentrēto pilsētu iedzīvotāju skaitu, jo īpaši galvaspilsētā Džibutijā, kurā dzīvo vairāk nekā 600 000 cilvēku. Tiek lēsts, ka urbanizācijas līmenis 2020. gadā bija 78,10%, kas norāda uz ievērojamu migrāciju uz pilsētu centriem. Franču un arābu valoda kalpo kā oficiālās valodas, atspoguļojot valsts koloniālo vēsturi un kultūras mantojumu.

Ekonomika

Džibutijas ekonomika ir noenkurota tās stratēģiskajā atrašanās vietā, gūstot ievērojamu labumu no tās lomas kuģniecībā un loģistikā. Arī būvniecības un lauksaimniecības pārstrādes nozarēm ir izšķiroša nozīme valsts ekonomiskajā sistēmā. Neraugoties uz diversifikācijas izaicinājumiem, Džibutija ir izmantojusi savu pozīciju, lai veicinātu tirdzniecību reģionā, jo īpaši ar Etiopiju, Somāliju, Kataru, Brazīliju, Jemenu un Amerikas Savienotajām Valstīm. Tās eksporta spektrs svārstās no reeksporta līdz jēlādām, ādām un metāllūžņiem, savukārt tas galvenokārt importē pārtiku, dzērienus, transporta aprīkojumu, ķīmiskās vielas, naftas produktus un apģērbu.

Tirdzniecības partneri

Džibutijas tirdzniecības attiecības uzsver tās stratēģisko ekonomisko pozicionēšanu. Etiopija kļūst par tās lielāko eksporta partneri, kam seko Somālija un Katara, izceļot reģionālo savienojamību. Savukārt tās importa tirgū dominē AAE, Francija, Saūda Arābija, Ķīna un Etiopija, demonstrējot daudzveidīgu globālās tirdzniecības saišu tīklu.

Infrastruktūra un attīstība

Infrastruktūras un attīstības jomā Džibutija saskaras ar būtiskiem izaicinājumiem un iespējām. No 2016. gada aptuveni 400 000 cilvēku bija bez elektrības, kas norāda uz nepieciešamību uzlabot elektrifikācijas projektus. Neskatoties uz to, valsts ir piedzīvojusi uzlabojumus tās IKP uz vienu iedzīvotāju, kas 2017. gadā tika lēsts 3,600 USD apmērā, uzsverot pakāpenisku ekonomikas izaugsmi un attīstību.

Secinājums

Džibutija ar savu unikālo atrašanās vietu Austrumāfrikā piedāvā aizraujošu pētījumu par kontrastiem – no sausajiem tuksnešiem līdz rosīgajai ostas pilsētai Džibutijai. Tā kā valsts turpina izmantot savu stratēģisko atrašanās vietu un dabas resursus, tā atrodas uz turpmākas integrācijas reģionālās un pasaules ekonomikās sliekšņa. Neskatoties uz izaicinājumiem, kas saistīti ar tās klimatu un infrastruktūru, Džibutijas izaugsmes un attīstības perspektīvas joprojām ir daudzsološas, padarot to par ievērības cienīgu valsti Āfrikas kontinentā.

Valsts dati

Valsts kods DJ
Reģions Africa
Virsma 23200 kvadrātkilometri
Zemes virsma 23180 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 20 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 73.40%
Meža virsma 0.20%
Zemākais augstuma punkts Lac Assal -155 m
Augstākais augstums Moussa Ali 2,021 m
IKP/iedzīvotājs $3,600 (2017 est.)