Mjanmas brīnumu izpēte: tuvāks ieskats Birmā

Ģeogrāfiskais gobelēns

Birma, kas atrodas Dienvidaustrumu Āzijas centrā, oficiāli pazīstama kā Mjanma, kalpo kā valdzinoša dabas skaistuma un kultūras mantojuma mozaīka. Šī daudzveidīgā tauta ir stratēģiski novietota, robežojas ar Andamanu jūru un Bengālijas līci, ko papildina kaimiņvalstis Bangladeša, Ķīna, Indija, Laosa un Taizeme. Mjanma, kas aptver plašu 676 578 kvadrātkilometru plašumu, demonstrē sarežģītu zemes un ūdens sajaukumu. Valsts plašās sauszemes robežas stiepjas vairāk nekā 6,522 kilometru garumā, savukārt tās piekraste stiepjas pāri 1,930 kilometriem, aicinot uz bagātīgu jūras bioloģisko daudzveidību.

Birmas ainava ir gleznains centrālās zemienes gobelēns, ko ieskauj stāvas, nelīdzenas augstienes, radot dramatisku kontrastu pacēlumā no Andamanu jūras rāmajiem krastiem un Bengālijas līča nulles metru attālumā līdz Gamlang Razi augstajai virsotnei 5,870 metru augstumā. Šī daudzveidīgā topogrāfija ir tropu musonu klimata pamatā, gadalaikiem svārstoties starp mākoņainām, lietainām vasarām un skaidrām, maigām ziemām.

Dabas velte

Mjanma ir bagātīgi apveltīta ar dabas resursiem, sākot no dārgakmeņiem un metāliem, piemēram, alvas, antimona, cinka un vara, līdz vitāli svarīgiem enerģijas avotiem, piemēram, naftai, dabasgāzei un hidroenerģijai. Valsts aramzeme veido 19,20% no tās kopējās platības, atbalstot dažādas lauksaimniecības prakses, savukārt meža zeme veido ievērojamus 48,20%, kas ir kokrūpniecības pamatā.

Sociālekonomiskā struktūra

Iedzīvotāju skaita dinamika

Saskaņā ar 2020. gada jūlija aplēsēm Mjanmas iedzīvotāju skaits tuvojas 56 590 071 indivīdam, kas galvenokārt koncentrējas gar piekrastes reģioniem un auglīgajiem līdzenumiem, kas robežojas ar Irrawaddy upi. Urbanizācija ir 31,10%, izceļot pārsvarā lauku apdzīvotības modeli. Lielākie pilsētu centri ir Jangona, nācijas pulsējošā sirds, un Mandalaja, no kuriem katrs atspoguļo valsts mainīgo pilsētas ainavu.

Lauksaimniecības un rūpniecības mugurkauls

Agrārā nozare, kas cita starpā koncentrējas uz rīsiem, pākšaugiem un cukurniedrēm, ir Mjanmas ekonomikas stūrakmens, kas saskan ar dinamisku zivsaimniecības nozari. Rūpniecības jomā Mjanma demonstrē plašu spektru, sākot no lauksaimniecības pārstrādes līdz apģērbu ražošanai, ko uzsver plaukstošais nefrīta un dārgakmeņu eksporta segments. Eksporta jomā Ķīna un Taizeme tiek uzskatītas par tās galvenajiem partneriem, uzsverot dinamisku tirdzniecības tīklu.

Ekonomiskie rādītāji

Runājot par ekonomikas rādītājiem, Mjanmas IKP uz vienu iedzīvotāju pēc 2017. gada aplēsēm ir aptuveni 6,300 USD, iezīmējot pakāpeniskas ekonomiskās transformācijas fāzi, ko ietekmē tās stratēģiskās tirdzniecības attiecības un neizmantotais dabas resursu potenciāls. Tikmēr elektrifikācijas rādītājs liecina, ka 2016. gadā tikai 57% no visiem iedzīvotājiem bija pieejama elektroenerģija, izgaismojot problēmas infrastruktūras attīstībā un taisnīgā resursu sadalē.

Vides un kultūras meistarība

Birmas vide ir rezonējošs dabiskā krāšņuma un kultūras dziļuma sajaukums. Ar savu bagātīgo floras un faunas krātuvi, kas atrodas tās mežos un jūras robežās, tā piedāvā patvērumu bioloģiskajai daudzveidībai. Kultūras ziņā Mjanma ir kā tautību, tradīciju un valodu mozaīka, un birmieši kalpo kā oficiālā lingua franca. Šī kultūras rosība atspoguļojas valsts festivālos, kulinārijas tradīcijās un tās iedzīvotāju siltumā, padarot Mjanmu par unikālu dārgakmeni Dienvidaustrumu Āzijas audeklā.

Secinājums

Mjanma ar savām mīklainajām ainavām, bagātīgajām dabas dotībām un daudzveidīgo kultūras mantojumu joprojām ir neizsakāmu stāstu un potenciāla zeme. Neskatoties uz izaicinājumiem sociālekonomiskajā un vides jomā, valsts virzās uz priekšu, tiecoties uz ilgtspējīgu attīstību un iekļaujošu izaugsmi. Pasaulei vēršot skatienu dienvidaustrumu Āzijas virzienā, Birma nenoliedzami izceļas kā valsts, kas atrodas uz transformācijas sliekšņa, aicinot globāli iesaistīties un izpētīt.

Valsts dati

Valsts kods BM
Reģions East Asia/Southeast Asia
Virsma 676578 kvadrātkilometri
Zemes virsma 653508 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 23070 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 19.20%
Meža virsma 48.20%
Zemākais augstuma punkts Andaman Sea/Bay of Bengal 0 m
Augstākais augstums Gamlang Razi 5,870 m
IKP/iedzīvotājs $6,300 (2017 est.)