Kotdivuāras izpēte: dārgakmens Rietumāfrikā

Ģeogrāfija un klimats

Kotdivuāra, kas atrodas Rietumāfrikā un robežojas ar Ziemeļatlantijas okeānu starp Ganu un Libēriju, aizņem 322 463 kvadrātkilometrus lielu platību. Šī daudzveidīgā valsts lepojas ar 318 003 kvadrātkilometriem zemes un 4 460 kvadrātkilometriem ūdens, un zemes robežas stiepjas 3 458 km garumā caur Burkinafaso, Ganu, Gvineju, Libēriju un Mali. Tās 515 km garā krasta līnija gar Ziemeļatlantijas okeānu demonstrē tropisko klimatu piekrastē un pāreju uz pussausiem apstākļiem tālajos ziemeļos. Kotdivuāra piedzīvo trīs atšķirīgus gadalaikus: siltu un sausu sezonu no novembra līdz martam, kam seko karstais un sausais periods no marta līdz maijam un karstā un mitrā sezona no jūnija līdz oktobrim. Reljefu raksturo galvenokārt līdzeni līdz viļņoti līdzenumi, un ziemeļrietumos kalni rada iespaidīgu izskatu. Starp dabas brīnumiem ir Monts Nimba, sasniedzot 1,752 m virsotnē un iezīmējot augstāko pacēluma punktu valstī.

Dabas resursi un zemes izmantošana

Kotdivuāra ir apveltīta ar dabas resursu pārpilnību, tostarp naftu, dabasgāzi, dimantiem, mangānu, dzelzsrūdu, kobaltu, boksītu, varu, zeltu, niķeli, tantalu, silīcija dioksīda smiltīm un mālu. Zīmīgi, ka tauta lepojas arī ar savām lauksaimniecības veltēm, īpaši kakao pupiņām, kafiju un palmu eļļu, kā arī daudzsološajām hidroenerģijas iespējām. Lauksaimniecības nozare plaukst 64,80% no valsts zemes, savukārt meži aizņem 32,70%, atspoguļojot ievērojamu platību, kas atvēlēta lauksaimniecībai un mežsaimniecībai. Turklāt valsts ir pielikusi pūles apūdeņošanas jomā, un tiek lēsts, ka kopš 2012. gada tās lauksaimniecības darbības ir aptuveni 730 kvadrātkilometri apūdeņotas zemes.

Iedzīvotāji un urbanizācija

Saskaņā ar 2020. gada jūlija aplēsēm Kotdivuāras iedzīvotāju skaits bija 27 481 086 personas. Lielākā daļa ir koncentrēta mežainos dienvidos, jo īpaši piekrastes pilsētās un ap tām, kur ekonomiskās iespējas un infrastruktūra ir vairāk attīstīta. Ziemeļu savannas reģioni joprojām ir mazāk apdzīvoti, lai gan dažos apgabalos gar transporta koridoriem ir vērojamas augstāka blīvuma apmetnes. Pilsētu iedzīvotāji veido 51,70% no kopējā skaita, kas liecina par ievērojamu pāreju uz urbanizāciju, jo īpaši lielākajās pilsētu teritorijās, piemēram, Yamoussoukro, politiskajā galvaspilsētā, un Abidžanā, kas ir valsts ekonomiskā sirds un valdības mītne.

Valoda un nacionālā identitāte

Kotdivuāras oficiālā valoda ir franču valoda, kas atspoguļo tās vēsturiskās saites kā bijušajai Francijas kolonijai. Kotdivuāriešiem piemīt bagāts kultūras mantojums un nacionālā identitāte, ko veido visā valstī pastāvošie dažādie etniskie sastāvi un valodas.

Ekonomika un rūpniecība

Kotdivuāras ekonomika ir daudzveidīga, un to veido vairākas svarīgas nozares, piemēram, pārtikas produkti, dzērieni, koksnes produkti, naftas pārstrāde, zelta ieguve, kravas automašīnu un autobusu montāža, tekstilizstrādājumi, mēslojums, būvmateriāli un elektroenerģijas ražošana. Lauksaimniecība joprojām ir ekonomikas stūrakmens, un tās primārie produkti ir kafija, kakao pupiņas, banāni, palmu kodoli, kukurūza, rīsi, manioka, saldie kartupeļi, cukurs, kokvilna un gumija. Nācija ir vadošā kakao eksportētāja, kas apliecina tās kā globāla spēlētāja lomu šokolādes industrijā.

Valsts nodarbojas ar tirdzniecību ar daudziem partneriem, eksportējot kakao, kafiju, kokmateriālus, naftu, kokvilnu, banānus, ananāsus, palmu eļļu un zivis galvenokārt uz Nīderlandi, ASV, Franciju, Beļģiju, Vāciju, Burkinafaso, Indiju un Mali. Importa partneri ir Nigērija, Francija, Ķīna un ASV, no kurām Kotdivuāra iegūst degvielu, kapitāla aprīkojumu un pārtikas produktus. Neraugoties uz izaicinājumiem, elektrifikācijas temps ir uzlabojies, un kopš 2017. gada 10 miljoni cilvēku joprojām ir bez elektrības. IKP uz vienu iedzīvotāju 2017. gadā tika lēsts 3,900 USD apmērā, kas norāda uz pašreizējiem centieniem panākt ekonomikas attīstību un izaugsmi.

Secinājums

Kotdivuāra piedāvā pētījumu par kontrastiem un iespējām, sākot ar tās daudzveidīgo ģeogrāfiju un klimatu un beidzot ar tradicionālās lauksaimniecības un plaukstošo nozaru sajaukumu. Tā kā valsts turpina virzīties uz attīstību, tai ir daudzsološa nākotne, ko veido tās bagātīgie dabas resursi, stratēģiskā ģeogrāfiskā atrašanās vieta un tās iedzīvotāju dinamiskais gars. Tiem, kas vēlas izprast Rietumāfrikas sarežģītību un potenciālu, Kotdivuāra piedāvā intriģējošu un pārliecinošu stāstījumu.

Valsts dati

Valsts kods IV
Reģions Africa
Virsma 322463 kvadrātkilometri
Zemes virsma 318003 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 4460 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 64.80%
Meža virsma 32.70%
Zemākais augstuma punkts Gulf of Guinea 0 m
Augstākais augstums Monts Nimba 1,752 m
IKP/iedzīvotājs $3,900 (2017 est.)