Kostarikas bagātības izpēte: dārgakmens Centrālamerikā

Ievads Kostarikā

Kostarika, kas atrodas Centrālamerikas centrā, ir verdanta tauta, kas lepojas ar virkni ģeogrāfisku brīnumu, kas stiepjas no Karību jūras līdz Klusā okeāna ziemeļiem. Dalot robežas ar Nikaragvu ziemeļos un Panamu dienvidos, šī valsts aptver aptuveni 51 100 kvadrātkilometru lielu teritoriju. Kostarikas zemi pārsvarā iezīmē tās 51060 kvadrātkilometru reljefs un pieticīgā ūdens platība 40 kvadrātkilometri. Valsts plašā piekraste, kuras garums ir aptuveni 1,290 km, papildina tās daudzveidīgo ainavu, ko raksturo piekrastes līdzenumi un nelīdzeni kalni, kuros atrodas vairāk nekā 100 vulkānisko konusu , no kuriem daži joprojām ir aktīvi.

Ģeogrāfiskā un klimatiskā daudzveidība

Kostarikas klimats galvenokārt ir tropisks un subtropisks, ar izteikti sausu (no decembra līdz aprīlim) un lietainu (no maija līdz novembrim) sezonu, savukārt augstienes piedāvā vēsāku atelpu. Šis daudzveidīgais klimats veicina valsts bagātīgo bioloģisko daudzveidību un ekosistēmu. Zemākais pacēluma punkts ir jūras līmenī gar Kluso okeānu, savukārt augstākā virsotne Cerro Chirripo paceļas 3,819 metrus virs jūras līmeņa, parādot valsts dramatisko pacēluma diapazonu.

Dabas un cilvēkresursi

Dabas resursi

Kostarikas bagātīgie dabas resursi ietver tās plašās hidroenerģijas iespējas, kas veicina valsts enerģijas vajadzības. Valsts teritorija, kas aizņem 37,10% lauksaimniecības zemes un vairāk nekā pusi valsts teritorijas klāj meži, atbalsta dažādas lauksaimniecības un mežsaimniecības darbības. Ar apūdeņošanas sistēmām, kas no 2012. gada aptver aptuveni 1015 kvadrātkilometrus, Kostarika nodrošina savu zemju produktivitāti.

Iedzīvotāji un urbanizācija

Tika lēsts, ka 2020. gada jūlijā Kostarikas iedzīvotāju skaits bija aptuveni 5 097 988 indivīdi, un gandrīz 80,80% dzīvoja pilsētvidē. Sanhosē, valsts rosīgajā galvaspilsētā, vien dzīvo aptuveni 1,4 miljoni cilvēku, kas veido aptuveni piekto daļu no visiem iedzīvotājiem. Šis sadalījums uzsver Kostarikas iedzīvotāju koncentrāciju galvenajās pilsētu teritorijās, lai gan daudzas kopienas plaukst sulīgajos, lauku plašumos, kas nosaka lielu daļu valsts.

Ekonomiskās atziņas

Lauksaimniecība un rūpniecība

Kostarikas ekonomiku ievērojami atbalsta tās lauksaimniecība un rūpniecība. Galvenie lauksaimniecības produkti ir banāni, ananāsi, kafija un dažādi dārzeņi un augļi, kā arī liellopu gaļa, mājputnu gaļa un piena produkti. Tauta ir pazīstama arī ar savu dekoratīvo augu un kokmateriālu ražošanu. Rūpnieciskās darbības ir dažādas, sākot no medicīnas iekārtām un pārtikas pārstrādes līdz tekstilizstrādājumu, būvmateriālu un plastmasas izstrādājumu ražošanai. Kopā šīs nozares rada stabilu ekonomisko pamatu valstij.

Tirdzniecība un ieguldījumi

Amerikas Savienotās Valstis ir Kostarikas galvenais eksporta un importa partneris, uzsverot ciešās ekonomiskās attiecības starp abām valstīm. Citi nozīmīgi tirdzniecības partneri ir Beļģija, Panama, Nīderlande, Nikaragva, Ķīna un Meksika. Eksporta produkti ir dažādi, ietverot lauksaimniecības preces, jūras veltes, elektroniskos komponentus un medicīnas iekārtas, savukārt importu galvenokārt veido izejvielas, patēriņa preces, kapitāliekārtas, nafta un celtniecības materiāli. Šī tirdzniecības dinamika uzsver Kostarikas neatņemamo lomu pasaules tirgū.

Kultūra un valoda

Spāņu valoda kalpo kā oficiālā valoda, apvienojot dažādās tautības un kultūras, kas veido Kostarikas identitāti, kas sirsnīgi pazīstama kā “Ticos”. Kostarikas kultūra ir dinamisks pamatiedzīvotāju, Eiropas, Āfrikas un Āzijas ietekmju gobelēns, kas atspoguļojas nācijas mākslā, virtuvē, festivālos un tradīcijās. Tās iedzīvotāju siltums un draudzīgums apvienojumā ar rāmajām un gleznainajām ainavām padara Kostariku par pārliecinošu galamērķi miljoniem cilvēku.

Secinājums

Kostarika ir kas vairāk nekā tikai valsts; tas ir dinamisks, plaukstošs apliecinājums dabas bagātībai un cilvēku izturībai. No tās augstajām vulkāniskajām virsotnēm līdz sulīgajiem lietus mežiem, no ekonomiskajiem centieniem līdz bagātīgajam kultūras mantojumam Kostarika ir ilgtspējības, daudzveidības un miera bāka. Pasaulei virzoties uz ilgtspējīgāku nākotni, šis Centrālamerikas dārgakmens parāda, ko nozīmē dzīvot harmonijā ar dabu, padarot to par modeli, kuru ir vērts atdarināt.

Valsts dati

Valsts kods CS
Reģions Central America
Virsma 51100 kvadrātkilometri
Zemes virsma 51060 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 40 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 37.10%
Meža virsma 51.50%
Zemākais augstuma punkts Pacific Ocean 0 m
Augstākais augstums Cerro Chirripo 3,819 m
IKP/iedzīvotājs $16,900 (2017 est.)