Kanādas izpēte: dabas brīnumu un ekonomiskās labklājības zeme

Ģeogrāfija un klimats

Kanāda, plaša valsts, kas atrodas Ziemeļamerikā, robežojas ar trim vareniem okeāniem: Ziemeļatlantijas okeānu austrumos, Klusā okeāna ziemeļu daļu rietumos un ledaino Ziemeļu Ledus okeānu ziemeļos. Tās tuvumu Amerikas Savienotajām Valstīm raksturo plaša sauszemes robeža 8,893 km garumā, ieskaitot 2,477 km ar Aļasku. Kanādas plašais reljefs aizņem kopējo virsmas platību 9 984 670 kvadrātkilometri, no kuriem 9 093 507 kvadrātkilometri ir zeme un 891 163 kvadrātkilometri ir ūdens. Šis ģeogrāfiskais koloss lepojas ar garāko piekrasti pasaulē, kas stiepjas vairāk nekā 202 080 km garumā.

Klimats šajā milzīgajā valstī ir ļoti atšķirīgs, sākot no mērenajām zonām dienvidos līdz subarktiskajiem un arktiskajiem reģioniem ziemeļos. Reljefs ir līdzīgi daudzveidīgs, ko raksturo galvenokārt līdzenumi, ar iespaidīgiem kalniem rietumos un maigām zemienēm dienvidaustrumos. Kanādas augstākais pacēluma punkts ir Logana kalns, kura augstums ir 5,959 m, savukārt zemākais ir Atlantijas okeāns jūras līmenī.

Dabas resursi un zemes izmantošana

Kanāda ir apveltīta ar dabas resursu pārpilnību, padarot to par pasaules līderi tādu minerālu ieguvē un eksportā kā boksīts, dzelzsrūda, niķelis, cinks, varš un zelts. Tam ir arī ievērojamas retzemju elementu, potaša, dimantu un sudraba rezerves. Papildus minerālu bagātībai Kanādā ir plaši meži, savvaļas dzīvnieki un zivsaimniecība, kā arī bagātīgas ogļu, naftas, dabasgāzes un hidroenerģijas potenciāla atradnes. Lauksaimniecības zeme veido 6,80% no valsts kopējās zemes platības, bet meža zeme aizņem 34,10%.

Lauksaimniecība un rūpniecība

Lauksaimniecības ziņā Kanāda ir galvenā kviešu, miežu, eļļas augu sēklu, tabakas, augļu un dārzeņu ražotāja. Valsts ir slavena arī ar saviem piena produktiem, zivīm un meža produktiem. Rūpniecības nozare ir ļoti daudzveidīga, un tās produkcijas vidū ir transporta aprīkojums, ķīmiskās vielas, minerāli, pārtikas produkti, koks un papīra izstrādājumi, zivju produkti, nafta un dabasgāze.

Iedzīvotāji un urbanizācija

Ar aplēsto iedzīvotāju skaitu 37 694 085 uz 2020. gada jūliju Kanādā ir lielākā daļa tās iedzīvotāju, kas dzīvo aptuveni 300 km attālumā no dienvidu robežas ar Amerikas Savienotajām Valstīm. Visblīvāk apdzīvotā province ir Ontārio, kam seko Kvebeka un Britu Kolumbija. Aptuveni 81,60% kanādiešu dzīvo pilsētu teritorijās, uzsverot ievērojamu urbanizācijas tendenci. Lielākie pilsētu centri ir Toronto, Monreāla, Vankūvera, Kalgari, Edmontona un galvaspilsēta Otava.

Kanādas identitāti bagātina tās divas oficiālās valodas – angļu un franču, kas atspoguļo valsts koloniālo vēsturi un daudzkultūru mantojumu. Kanādiešu izplatība ASV robežas tuvumā veicina ekonomiskās saites un kultūras apmaiņu starp abām valstīm, vienlaikus radot izaicinājumus šīs plašās robežas pārvaldībā.

Ekonomiskā ainava

Kanādā ir spēcīga un diversificēta ekonomika, kuras IKP uz vienu iedzīvotāju 2017. gadā bija 48 400 USD. Amerikas Savienotās Valstis joprojām ir Kanādas lielākais tirdzniecības partneris, 2017. gadā saņemot 76,4 % no Kanādas eksporta un piegādājot 51,5 % no sava importa. Ķīnai ir arī nozīmīga loma Kanādas starptautiskajā tirdzniecībā, jo tā kalpo gan kā galvenais eksporta galamērķis, gan kā galvenais importa avots.

Valsts eksporta portfelis ir plašs, aptverot mehāniskos transportlīdzekļus un detaļas, rūpnieciskās iekārtas, lidmašīnas, telekomunikāciju iekārtas un dažādus dabas resursus. Imports ietver mašīnas un iekārtas, mehāniskos transportlīdzekļus un to daļas, jēlnaftu un ilglietojuma patēriņa preces. Pilnīga Kanādas iedzīvotāju elektrifikācija līdz 2016. gadam uzsver valsts apņemšanos attīstīt infrastruktūru un tehnoloģisko progresu.

Secinājums

Kanāda ir kā apliecinājums dabas skaistumam un bagātībai, ko papildina noturīga un dinamiska ekonomika. Tās stratēģiskā atrašanās vieta, daudzveidīgais klimats un bagātīgie dabas resursi ir veidojuši nāciju, kas ir gan vides dārgumu glabātāja, gan milzīgs spēlētājs uz globālās ekonomikas skatuves. Ar savām dinamiskajām pilsētām, plašo tuksnesi un novatoriskajām nozarēm Kanāda turpina piesaistīt cilvēkus no visas pasaules, piedāvājot labklājības, piedzīvojumu un harmoniska dzīvesveida iespējas.

Valsts dati

Valsts kods CA
Reģions North America
Virsma 9984670 kvadrātkilometri
Zemes virsma 9093507 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 891163 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 6.80%
Meža virsma 34.10%
Zemākais augstuma punkts Atlantic Ocean 0 m
Augstākais augstums Mount Logan 5,959 m
IKP/iedzīvotājs $48,400 (2017 est.)