Butānas izpēte: slēptā valstība Himalajos

Ģeogrāfiskie brīnumi un dabas krāšņums

Butāna, kas atrodas Dienvidāzijā, starp Ķīnas un Indijas augstajiem milžiem, ir rāma karaļvalsts, kas izvietota 38 394 kvadrātkilometru platībā, visā zemē, bez ūdenstilpēm tās robežās. Šai valstij ir ievērojama sauszemes robeža 1,136 km garumā, kas sadalīta starp Ķīnu (477 km) un Indiju (659 km), tomēr tai nav krasta līnijas. Butānas reljefs lielākoties ir kalnains, ar dažām auglīgām ielejām un savannu, kas ir patiess apliecinājums dabas daudzveidīgajam skaistumam. Ar klimata zonām, sākot no tropiskām dienvidu līdzenumos līdz bargām ziemām un vēsām vasarām Himalajos, Butāna piedāvā plašu klimata klāstu visā tās ainavā.

Dabas resursi un vides saglabāšana

Viens no Butānas nozīmīgākajiem dārgumiem ir tās bagātīgie dabas resursi, tostarp kokmateriāli, hidroenerģija, ģipsis un kalcija karbonāts. Zīmīgi, ka karaļvalsts lepojas ar iespaidīgu 85,5% meža zemi, uzsverot savu apņemšanos saglabāt vidi. Tas, ka Butāna izmanto hidroenerģiju kā tīru enerģijas avotu, liecina par tās uzticību ilgtspējīgai attīstībai. Turklāt ar 13,6 % lauksaimniecības zemes Butāna saglabā līdzsvaru starp lauksaimniecību un sulīgo mežu saglabāšanu.

Ainavu pacelšana

Butānas reljefs ir dramatisks dabas meistarības skats, kas paceļas no zemākā pacēluma punkta Drangeme Chhu, 97 metru augstumā, līdz majestātiskajiem Gangkar Puensum augstumiem, kas ir augstākais nelimitētais kalns pasaulē 7,570 metru augstumā. Šis pacēluma diapazons ne tikai veicina Butānas ģeogrāfisko daudzveidību, bet arī tās bagātīgo bioloģisko daudzveidību.

Sabiedrība un ekonomika

2020. gada jūlijā Butānas aplēstais iedzīvotāju skaits bija 782 318, un tautība gan vienskaitlī, gan daudzskaitlī pazīstama kā Butāna. Dzongkha, oficiālā valoda, apvieno iedzīvotājus, bet urbanizācija ir 42, 3%. Galvaspilsēta Thimphu ir ne tikai politiskais un ekonomiskais centrs, bet arī Butānas kultūras sirds, kurā kopš 2018. gada dzīvo aptuveni 203 000 iedzīvotāju.

Ekonomikas struktūras un partnerības

Butānas ekonomiku, kuras IKP uz vienu iedzīvotāju 2017. gadā bija 9,000 USD, atbalsta vairākas galvenās nozares, tostarp cements, koksnes izstrādājumi, pārstrādāti augļi, alkoholiskie dzērieni un jo īpaši tūrisms, kas iepazīstina pasauli ar Butānas unikālo nacionālās laimes filozofiju. Lauksaimniecība joprojām ir Butānas ekonomikas pamats, kas ražo rīsus, kukurūzu, sakņaugus, citrusaugļus, piena produktus un olas. Ievērojama daļa Butānas tirdzniecības ir ar Indiju, kas 2017. gadā veidoja 95,3% no eksporta un 89,5% no importa, uzsverot dziļās ekonomiskās saites starp abām valstīm.

Butānas eksporta profils ir daudzveidīgs, un tajā ietilpst elektrība (galvenokārt uz Indiju), ferosilīcijs, cements, kardamons, kalcija karbīds, tērauda stieņi/stieņi, dolomīts un ģipsis. Imports ietver degvielu un smērvielas, lidmašīnas, mašīnas un detaļas, rīsus un mehāniskos transportlīdzekļus, kas liecina par līdzsvarotu tirdzniecību, kas atbalsta gan rūpnieciskās, gan patērētāju vajadzības.

Infrastruktūra un modernizācija

Iespaidīgā modernizācijas varoņdarbā Butāna līdz 2016. gadam sasniedza kopējo iedzīvotāju elektrifikāciju, nodrošinot, ka visiem tās iedzīvotājiem ir pieejama elektrība. Šis sasniegums uzsver Butānas apņemšanos uzlabot dzīves kvalitāti saviem iedzīvotājiem, vienlaikus līdzsvarojot mūsdienu vajadzības ar vides ilgtspēju.

Kultūras gobelēns un globālā pozicionēšana

Butāna ir kā tradīciju bāka arvien modernizējošā pasaulē, rūpīgi virzoties pa attīstības ceļu, vienlaikus saglabājot savu kultūras identitāti. Nacionālās laimes pār iekšzemes kopproduktu jēdziens kā progresa mērs atspoguļo Butānas holistisko pieeju attīstībai, par prioritāti izvirzot tās iedzīvotāju labklājību un dabisko vidi.

Neskatoties uz ģeogrāfisko izolāciju, Butāna ir veiksmīgi saglabājusi savu suverenitāti un kultūras bagātību, veicinot spēcīgas divpusējās attiecības, jo īpaši ar kaimiņvalstīm. Tā kā pasaule kļūst arvien vairāk savstarpēji saistīta, Butānas ilgtspējīgas attīstības un kultūras saglabāšanas piemērs joprojām ir vadošā gaisma tautām visā pasaulē.

Visbeidzot, Butāna ar savām satriecošajām ainavām, bagāto kultūru un tālredzīgo politiku ir unikāla valsts, kas nodrošina miera, laimes un ilgtspējības modeli. Tās centieni saglabāt ekonomisko izaugsmi, vienlaikus saglabājot vidi un veicinot laimi, ir slavējami, padarot to par patiesi neparastu valsti pasaules mērogā.

Valsts dati

Valsts kods BT
Reģions South Asia
Virsma 38394 kvadrātkilometri
Zemes virsma 38394 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 0 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 13.60%
Meža virsma 85.50%
Zemākais augstuma punkts Drangeme Chhu 97 m
Augstākais augstums Gangkar Puensum 7,570 m
IKP/iedzīvotājs $9,000 (2017 est.)