Bolīvijas izpēte: dārgakmens Centrālajā Dienvidamerikā

Ģeogrāfiskais pārskats

Bolīvija, kas atrodas Centrālās Dienvidamerikas centrā, uz dienvidrietumiem no Brazīlijas, ir valsts ar plašu un sarežģītu ģeogrāfiju. Tās teritorija aptver vairāk nekā 1 098 581 kvadrātkilometru, padarot to par 28. lielāko valsti pasaulē pēc sauszemes platības. Ainavu galvenokārt raksturo nelīdzenie Andu kalni, kas ietver augstienes plato, kas pazīstams kā Altiplano, slīdošie kalni un Amazones baseina zemienes līdzenumi. Bolīvijas unikālā atrašanās vieta rada klimatu, kas ievērojami atšķiras atkarībā no augstuma, sākot no mitriem un tropiskiem līdz aukstiem un pussausiem apstākļiem.

Dabiskā vide

Valsts topogrāfija ir dabas daudzveidības izrāde. Pacēlums dramatiski mainās no zemākā punkta Rio Paragvajā, kas atrodas 90 metrus virs jūras līmeņa, līdz augstākajam punktam Nevado Sajama, kas sasniedz iespaidīgus 6,542 metrus. Šis daudzveidīgais pacēlums atbalsta bagātīgu dabas resursu, tostarp alvas, dabasgāzes, naftas un cinka, gobelēnu, kas veido Bolīvijas ekonomikas mugurkaulu.

Zemes izmantošanas ziņā aptuveni 34,30% ir atvēlēti lauksaimniecībai, bet meži klāj 52,50% valsts teritorijas. Neskatoties uz to, ka Bolīvija ir sauszemes ieskauta bez krasta līnijas, tā kompensējas ar elpu aizraujošām ainavām un ievērojamām minerālu un ogļūdeņražu atradnēm.

Sociālekonomiskais profils

Bolīvija, kuras aptuvenais iedzīvotāju skaits 2020. gada jūlijā bija 11 639 909, ir multietniska sabiedrība, kas sastāv no dažādām pamatiedzīvotāju grupām. Iedzīvotāju sadalījums ir koncentrēts galvenokārt rietumu augstkalnu līdzenumos Altiplano reģionā un ap rosīgo Santakrusas pilsētu austrumos. Urbanizācijas tendences ir nepārtraukti pieaugušas, un kopš 2020. gada aptuveni 70,10% iedzīvotāju dzīvo pilsētu teritorijās. Spāņu, kečua, Aymara un Guarani kalpo kā oficiālās valodas, izceļot valsts kultūras daudzveidību.

Ekonomika un rūpniecība

Bolīvijas ekonomika ir daudzšķautņaina, ietverot tādas nozares kā kalnrūpniecība, kausēšana, elektroenerģijas ražošana un lauksaimniecība. Lauksaimniecības ziņā tas ir slavens ar sojas pupu, kvinojas un Brazīlijas riekstu ražošanu citu kultūru vidū. Kalnrūpniecības nozare ir īpaši svarīga, jo tajā ir daudz vērtīgu minerālu, piemēram, sudraba, cinka un svina. Pēdējos gados Bolīvija ir dažādojusi savu eksporta portfeli, iekļaujot tajā ne tikai minerālus, bet arī lauksaimniecības produktus, piemēram, kvinoju un sojas pupas. Galvenie tirdzniecības partneri ir Brazīlija, Argentīna, Amerikas Savienotās Valstis un virkne Āzijas valstu, kas apliecina Bolīvijas neatņemamo lomu pasaules tirdzniecības tīklos.

Infrastruktūra un attīstība

Neskatoties uz bagātīgajiem dabas resursiem un kultūras mantojumu, Bolīvija saskaras ar infrastruktūras un attīstības problēmām. Kopš 2013. gada aptuveni 1,2 miljoni cilvēku dzīvoja bez elektrības. Tomēr tiek pieliktas pūles, lai novērstu šīs atšķirības un uzlabotu dzīves līmeni visā valstī. Apūdeņotās zemes aplēses, kas 2012. gadā bija 3 000 kvadrātkilometri, arī uzsver potenciālu uzlabot lauksaimniecības produktivitāti, izmantojot labāku ūdens apsaimniekošanas praksi. Ar IKP uz vienu iedzīvotāju 7,600 USD apmērā 2017. gadā Bolīvija gūst panākumus ekonomikas attīstībā, lai gan pakāpeniski.

Secinājums

Bolīvija ir valsts ar krasiem kontrastiem un milzīgu potenciālu. No majestātiskajām Andu virsotnēm līdz sulīgajam Amazones baseinam tā ģeogrāfiskā daudzveidība ir nepārspējama. Lai gan Bolīvija ir bagāta ar dabas resursiem un kultūras mantojumu, tā turpina strādāt, lai pārvarētu sociālekonomiskās problēmas. Nācijai virzoties uz priekšu, tas joprojām ir aizraujošs galamērķis gan pētniekiem, gan investoriem, piedāvājot unikālu dabas skaistuma, dinamisku kultūru un jaunu iespēju sajaukumu.

Valsts dati

Valsts kods BL
Reģions South America
Virsma 1098581 kvadrātkilometri
Zemes virsma 1083301 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 15280 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 34.30%
Meža virsma 52.50%
Zemākais augstuma punkts Rio Paraguay 90 m
Augstākais augstums Nevado Sajama 6,542 m
IKP/iedzīvotājs $7,600 (2017 est.)