Kazahstānas izpēte: Vidusāzijas sirds

Ģeogrāfiskais pārskats

Šķērsojot līnijas starp Eiropu un Āziju, Kazahstāna ir slavena ar savu pārsteidzošo ģeogrāfisko daudzveidību un plašumu. Ar kopējo platību 2 724 900 kvadrātkilometri tā ierindojas kā devītā lielākā valsts pasaulē. Valsts reljefu galvenokārt raksturo plašas plakanas stepes, kas paplašinās no Volgas uz rietumiem, sasniedzot Altaja kalnus uz austrumiem un stiepjas no rietumu Sibīrijas līdzenumiem ziemeļos līdz Vidusāzijas tuksnešiem un oāzēm dienvidos. Kazahstānai ir kopīgas robežas ar piecām valstīm, tostarp 1,765 km robeža ar Ķīnu un plaša 7,644 km robeža ar Krieviju, kas ilustrē tās nozīmīgo pozīciju Eirāzijas tirdzniecībā un ģeopolitikā. Neskatoties uz ievērojamo sauszemes masu, Kazahstānai nav piekrastes līnijas, uzsverot tās sauszemes ieskaujamo dabu.

Klimats un dabas resursi

Kazahstānas klimats ir kontinentāls, ar aukstām ziemām un karstām vasarām, kas dažādos reģionos variē no sausiem līdz pussausiem apstākļiem. Šīs klimatiskās variācijas atbalsta plašu bioloģisko daudzveidību un ainavas valstī. Starp tās dabas dārgumiem ir ievērojamas naftas, dabasgāzes, ogļu un dažādu metālu un minerālu atradnes. Šie resursi ir ne tikai veidojuši valsts ekonomiku, bet arī tās lomu pasaules tirgos.

Sabiedrība un demogrāfija

Tiek lēsts, ka 2020. gada jūlijā Kazahstānas iedzīvotāju skaits bija aptuveni 19 091 949, un lielākās pilsētas, piemēram, Almati un galvaspilsēta Nur-Sultan, bija būtiski ekonomiskās un sociālās aktivitātes centri. Kazahstānas sabiedrība ir izteikti urbāna, un aptuveni 57,7% dzīvo pilsētās. Valsts demogrāfiskais sadalījums liecina par mazu iedzīvotāju skaitu tās plašajos interjeros, ar blīvākiem klasteriem ziemeļu un dienvidu pilsētu teritorijās.

Kultūra un valodas

Kazahstānas nacionālā identitāte ir gobelēns, kas austs no tās daudzveidīgā kultūras mantojuma un valodu pavedieniem. Kazahu valoda, oficiālā valoda, kalpo kā Kazahstānas postpadomju nacionālās identitātes un kultūras atdzimšanas simbols. Šī multikulturālā nācija ir mājvieta dažādām etniskām grupām, kas veicina bagātīgu kultūras mozaīku.

Ekonomika un infrastruktūra

Kazahstānas ekonomikas mugurkauls ir tās bagātīgie dabas resursi, kas ietver naftu, dabasgāzi un dažādus minerālus. Nozīmīga loma ir arī lauksaimniecības nozarei, kas izmanto 77,4% zemes graudu, dārzeņu audzēšanai un mājlopu uzturēšanai. Rūpniecības produkcija, galvenokārt no naftas, oglēm, metāliem un iekārtām, ir citi svarīgi ekonomikas pīlāri. Ar IKP uz vienu iedzīvotāju 26 300 ASV dolāru apmērā 2017. gadā Kazahstāna ir piedzīvojusi ievērojamu ekonomikas izaugsmi, ko atbalsta tās stratēģiskais eksports uz tādām valstīm kā Itālija, Ķīna un Krievija.

Infrastruktūras ziņā Kazahstāna var lepoties ar 100 % elektrifikācijas līmeni no 2016. gada, kas liecina par tās progresu iedzīvotāju piekļuves pamatpakalpojumiem nodrošināšanā. Valsts koncentrēšanās uz transporta un loģistikas tīklu attīstību vēl vairāk uzsver tās mērķi uzlabot iekšzemes mobilitāti un palielināt savienojamību ar pasaules tirgiem.

Globālā tirdzniecība un diplomātija

Kazahstānas ekonomisko stratēģiju lielā mērā ietekmē tās ģeogrāfiskā atrašanās vieta un dabas resursi. Tās galvenie eksporta partneri ir Itālija, Ķīna un Nīderlande, un nafta un dabasgāze ir viens no nozīmīgākajiem eksporta apjomiem. Un otrādi, tas galvenokārt importē mašīnas, iekārtas un pārtikas produktus no Krievijas, Ķīnas un Vācijas. Šāda tirdzniecības dinamika uzsver Kazahstānas centrālo lomu reģionālajās un globālajās piegādes ķēdēs, veicinot tās pieaugošo ietekmi Eirāzijas ģeopolitikā.

Secinājums

Kazahstāna, plašu stepju, kalnu un tuksnešu zeme, ir apliecinājums Vidusāzijas izturībai un daudzveidībai. Tās bagātīgo dabas resursu, stratēģiskās ģeogrāfiskās pozicionēšanas un dinamiskās kultūras sajaukums pozicionē Kazahstānu kā galveno spēlētāju pasaules mērogā. Valsts orientējas 21. gadsimta izaicinājumos un iespējās, tā turpina veidot savu identitāti un ceļu uz ilgtspējīgu attīstību un labklājību.

Valsts dati

Valsts kods KZ
Reģions Central Asia
Virsma 2724900 kvadrātkilometri
Zemes virsma 2699700 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 25200 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 77.40%
Meža virsma 1.20%
Zemākais augstuma punkts Vpadina Kaundy -132 m
Augstākais augstums Khan Tangiri Shyngy (Pik Khan-Tengri) 6,995 m
IKP/iedzīvotājs $26,300 (2017 est.)