Beninas bagātīgā gobelēna izpēte: dārgakmens Rietumāfrikā

Ievads Beninā

Beninas Republika, kas atrodas Rietumāfrikas centrā un robežojas ar rāmo Beninas pilsētu, ir sulīgu ainavu un bagāta kultūras mantojuma valsts. Ar Nigēriju austrumos, Togo rietumos un Burkinafaso un Nigēru ziemeļos, Benina ir ģeogrāfisks gobelēns, kas stiepjas vairāk nekā 112 622 kvadrātkilometru platībā. Valsts stratēģiskā atrašanās vieta apvienojumā ar tās daudzveidīgajām ekosistēmām, kas stiepjas no karstajiem, mitrajiem dienvidiem līdz pussalas ziemeļiem, padara to par unikālu apskates vietu gan ģeogrāfiski, gan kulturāli.

Ģeogrāfiskā daudzveidība

Beninas reljefs ir burvīgs sajaukums, kas sastāv no galvenokārt plakaniem līdz viļņojošiem līdzenumiem, un dažus apgabalus rotā kalni un zemi kalni. Valsts augstākais punkts Mont Sokbaro lepojas ar 658 metriem virs jūras līmeņa, nodrošinot krasu kontrastu zemākajam pacēluma punktam Atlantijas okeāna malā. Neskatoties uz salīdzinoši pieticīgo 121 km garo piekrasti, Benina lepojas ar daudziem dabas resursiem, tostarp nelielām jūras naftas atradnēm, kaļķakmeni, marmoru un kokmateriāliem, gleznojot priekšstatu par tautu, kas bagāta ar dabas bagātībām.

Klimats un lauksaimniecība

Beninas klimats mainās no tropu dienvidos, ko raksturo karsti un mitri apstākļi, līdz pussausam plaukstošajos ziemeļos. Šī klimatiskā daudzveidība atbalsta plašu lauksaimniecisko darbību klāstu, un 31,30 % zemes tiek atvēlēti lauksaimniecībai. Lauksaimniecības ainavā dominē tādi produkti kā kokvilna, kukurūza, manioka, jamss, pupas, palmu eļļa, zemesrieksti un Indijas rieksti, atspoguļojot valsts atkarību no lauksaimniecības ne tikai uzturam, bet arī ekonomikas izaugsmei.

Sabiedrība un ekonomika

Ar aptuveno iedzīvotāju skaitu 12 864 634 uz 2020. gada jūliju Benina ir kultūru un tradīciju kausēšanas katls. Valsts oficiālā valoda ir franču valoda, bet tiek runāts daudzās pamatiedzīvotāju valodās un dialektos, kas atspoguļo Beninas iedzīvotāju daudzveidīgo etnisko izcelsmi. Urbanizācija pieaug, un aptuveni 48,40% iedzīvotāju dzīvo pilsētu teritorijās, tostarp lielākajās pilsētās, piemēram, galvaspilsētā Porto-Novo un rosīgajā valdības mītnē Kotonū.

Beninas ekonomiku atbalsta dažādas nozares, tostarp tekstilrūpniecība, pārtikas pārstrāde, celtniecības materiāli un cementa ražošana. Lauksaimniecība joprojām ir galvenais balsts, un tā eksportē tādus produktus kā kokvilna, Indijas rieksti, šī sviests un jūras veltes. No otras puses, pārtikas produktu, kapitālieguldījumu preču un naftas produktu imports norāda uz dinamisku tirdzniecības iesaisti ar valstīm visā pasaulē.

Tirdzniecība un rūpniecība

Beninas stratēģiskā atrašanās vieta un bagātīgie dabas resursi ir veicinājuši plašus tirdzniecības tīklus. Galvenie eksporta partneri ir Bangladeša, Indija, Ukraina, Nigēra, Ķīna, Nigērija un Turcija, savukārt importa attiecības plaukst ar Taizemi, Indiju, Franciju un Ķīnu. Šai plaukstošajai tirdzniecībai ir bijusi izšķiroša nozīme valsts ekonomiskās ainavas veidošanā, veicinot izaugsmi un attīstību dažādās nozarēs.

Izaicinājumi un iespējas

Neskatoties uz daudzajām īpašībām, Benina saskaras ar problēmām, jo īpaši elektrifikācijas jomā, jo kopš 2017. gada aptuveni 8 miljoniem tās iedzīvotāju trūkst elektroenerģijas. Neskatoties uz to, valsts IKP uz vienu iedzīvotāju 2,300 USD apmērā 2017. gadā nozīmē augošu ekonomiku ar potenciālu turpmākai paplašināšanai un iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanai.

Saglabāšana un attīstība

Tā kā 40 % no tās zemes klāj meži, saglabāšanas centieni ir ārkārtīgi svarīgi, lai saglabātu Beninas vides mantojumu, vienlaikus veicinot ilgtspējīgu attīstību. Apūdeņotā zeme, kuras platība 2012. gadā tiek lēsta 230 kvadrātkilometru platībā, uzsver lauksaimniecības nozīmi un nepieciešamību pēc efektīvas ūdens apsaimniekošanas prakses, lai stiprinātu valsts nodrošinātību ar pārtiku un lauksaimniecības produktivitāti.

Secinājums

Benina ar savu dinamisko kultūru, daudzveidīgo ģeogrāfiju un dinamisko ekonomiku ir apliecinājums tās iedzīvotāju izturībai un garam. No rosīgajām pilsētām līdz mierīgajam lauku skaistumam valsts piedāvā pieredzes un iespēju kaleidoskopu. Tā kā Benina turpina orientēties modernizācijas un attīstības izaicinājumos, tā joprojām ir kultūras bagātības un ekonomiskā potenciāla bāka Rietumāfrikā.

Valsts dati

Valsts kods BN
Reģions Africa
Virsma 112622 kvadrātkilometri
Zemes virsma 110622 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 2000 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 31.30%
Meža virsma 40.00%
Zemākais augstuma punkts Atlantic Ocean 0 m
Augstākais augstums Mont Sokbaro 658 m
IKP/iedzīvotājs $2,300 (2017 est.)