Belizas izpēte: Centrālamerikas dārgakmens

Pārskatu

Beliza, kas atrodas Centrālamerikā un robežojas ar apburošo Karību jūru austrumos, atrodas unikālā ģeogrāfiskā vietā, dalot sauszemes robežas ar Gvatemalu un Meksiku. Šī burvīgā valsts, kuras platība ir aptuveni 22 966 kvadrātkilometri, piedāvā sarežģītu elpu aizraujošu ainavu, bagātīgu dabas resursu un daudzveidīga kultūras mantojuma sajaukumu. Tā kā Beliza galvenokārt sastāv no līdzena, purvaina piekrastes līdzenuma un zemiem kalniem dienvidos, tā piedāvā intriģējošu vides un ģeogrāfiskās daudzveidības gadījumu.

Ģeogrāfiskās iezīmes un klimats

Belizas reljefs pārsvarā ir līdzens gar tās piekrastes līdzenumu, pārejot uz zemiem kalniem dienvidos. Šī unikālā topogrāfija rada virkni ekosistēmu, kas ir mājvieta daudzveidīgai florai un faunai. Valsts piekraste stiepjas vairāk nekā 386 km garumā, piedāvājot satriecošas pludmales un dinamisku jūras dzīvi. Belizā atrodas arī Doyle’s Delight, augstākais pacēluma punkts 1,124 m virs jūras līmeņa, piedāvājot elpu aizraujošus skatus un piedzīvojumu pārgājienus intrepid pētniekam.

Belizā ir tropu klimats, kam raksturīga karsta un mitra atmosfēra, ar izteiktu lietus sezonu no maija līdz novembrim un sauso sezonu, kas ilgst no februāra līdz maijam. Šis klimats atbalsta plašu lauksaimniecisko darbību klāstu un bioloģisko daudzveidību, kas ir bagāta un lielā mērā nav izpētīta.

Dabas resursi un zemes izmantošana

Belizas dabas resursi ir tās ekonomikas un vides lepnuma stūrakmens. Ar potenciālu aramzemi, bagātīgiem kokmateriāliem, bagātīgiem zivju krājumiem un hidroenerģijas iespējām valstij ir daudz ko piedāvāt gan saviem iedzīvotājiem, gan starptautiskajai sabiedrībai. Aptuveni 6,90% zemes ir atvēlēti lauksaimniecībai, savukārt meža zeme veido aptuveni 60,60% no valsts teritorijas, uzsverot Belizas apņemšanos saglabāt savu dabisko vidi.

Lauksaimniecība un rūpniecība

Belizas ekonomikas mugurkauls tradicionāli ir bijusi lauksaimniecība ar galvenajiem produktiem, tostarp banāniem, kakao, citrusaugļiem, cukuru un jūras veltēm, piemēram, zivīm un kultivētām garnelēm. Pēdējos gados citas nozares, piemēram, apģērbu ražošana, pārtikas pārstrāde, tūrisms un būvniecība, ir sākušas attīstīties, sniedzot ievērojamu ieguldījumu valsts IKP.

Iedzīvotāji un urbanizācija

2020. gada jūlijā Beliza lepojās ar aptuveni 399 598 cilvēkiem, un urbanizācijas līmenis bija 46%. Ievērojama iedzīvotāju daļa dzīvo Belizas pilsētā, valsts lielākajā pilsētā un bijušajā galvaspilsētā. Tomēr vairāk nekā puse beliziešu dzīvo lauku apvidos, atspoguļojot dzīvesveidu, kas ir cieši saistīts ar valsts dabas resursiem un lauksaimniecības bāzēm.

Belizas oficiālā valoda ir angļu valoda, padarot to unikālu spāņu valodā runājošo kaimiņu vidū un atvieglojot ceļu starptautiskajiem tūristiem un investoriem. Belizieši lepojas ar savu tautību un kultūras mantojumu, kas ir bagātīgs pamatiedzīvotāju, Eiropas, Āfrikas un Āzijas ietekmju gobelēns.

Ekonomika un globālā tirdzniecība

Belizas ekonomika ir diversificēta vairākās nozarēs, un ievērojamu ieguldījumu sniedz lauksaimniecība, tūrisms un eksports. Galvenie eksporta produkti ir cukurs, banāni, citrusaugļi, apģērbs un zivju produkti, un galvenie tirdzniecības partneri ir Apvienotā Karaliste, Amerikas Savienotās Valstis un Jamaika. Imports ir vērsts uz mašīnām, rūpniecības precēm, degvielu un pārtikas produktiem, galvenokārt no Amerikas Savienotajām Valstīm, Ķīnas un Meksikas.

Valsts IKP uz vienu iedzīvotāju 2017. gadā bija 8,300 USD, kas norāda uz stabilu ekonomikas izaugsmi, ko virza stratēģiskās partnerības un ilgtspējīga prakse. Turklāt ar kopējo elektrifikācijas līmeni 92,2% no 2016. gada Beliza sper soļus, lai nodrošinātu, ka tās attīstība ir iekļaujoša un dod labumu visiem tās iedzīvotājiem.

Secinājums

Beliza ar savu unikālo dabas skaistuma, daudzveidīgo ekosistēmu un dinamiskās kultūras sajaukumu ir apliecinājums Centrālamerikas bagātīgajam mantojumam un potenciālam. Tā kā šī nācija turpina līdzsvarot ekonomisko izaugsmi ar vides saglabāšanu, tā kalpo kā ilgtspējīgas attīstības un kultūras saglabāšanas modelis. Tiem, kas vēlas izpētīt dabas brīnumus, iegremdēties daudzslāņu kultūrā vai vienkārši atrast mierīgu atkāpšanos, Beliza piedāvā nepārspējamu pieredzi Karību jūras sirdī.

Valsts dati

Valsts kods BH
Reģions Central America
Virsma 22966 kvadrātkilometri
Zemes virsma 22806 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 160 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 6.90%
Meža virsma 60.60%
Zemākais augstuma punkts Caribbean Sea 0 m
Augstākais augstums Doyle’s Delight 1,124 m
IKP/iedzīvotājs $8,300 (2017 est.)