Armēnijas izpēte: kontinentu un kultūru krustceles

Armēnija, valsts, kurai ir tikai sauszemes robežas Dienvidrietumāzijā, atrodas krustcelēs starp Eiropu un Āziju. Tās unikālais ģeogrāfiskais novietojums, kas atrodas starp Turciju rietumos un Azerbaidžānu austrumos, ļauj Armēniju uzskatīt par daļu gan no Eiropas, gan Tuvajiem Austrumiem atkarībā no ģeopolitiskā objektīva, caur kuru tā tiek skatīta. Šī valsts, kuras platība ir 29 743 kvadrātkilometri, no kuriem 28 203 kvadrātkilometri ir zeme un 1 540 kvadrātkilometri ir ūdens, robežojas ar Azerbaidžānu, Gruziju, Irānu un Turciju, kopā 1 570 km sauszemes robežās.

Ģeogrāfija un klimats

Armēnijas ainavā dominē augstienes kontinentālais klimats, ko raksturo karstas vasaras un aukstas ziemas. Reljefu galvenokārt veido Armēnijas augstiene, kas piedāvā dažādus kalnus, nelielu meža zemi un strauji plūstošas upes. Auglīgā augsne, kas atrodama Aras upes ielejā, papildina valsts kalnaino reljefu, nodrošinot lieliskus apstākļus lauksaimniecībai. Armēnijas pacēlums ievērojami atšķiras, zemākais punkts pie Debedas upes (400 m) un augstākais pie Aragats Lerrnagagat’ (4,090 m).

Dabas resursi un zemes izmantošana

Neskatoties uz tās lielumu, Armēnija lepojas ar nelieliem zelta, vara, molibdēna, cinka un boksīta noguldījumiem starp tās dabas resursiem. Valsts lauksaimniecības zeme veido 59,70% no tās teritorijas, bet meži aizņem 9,10%. Saskaņā ar 2012. gada aplēsēm 2,740 kvadrātkilometri zemes tika apūdeņoti, atbalstot dažādu kultūru audzēšanu un lopkopību.

Iedzīvotāji un urbanizācija

Kā lēsts 2020. gada jūlijā, Armēnijas iedzīvotāju skaits ir aptuveni 3 021 324 cilvēki, un ievērojama koncentrācija ir valsts ziemeļu daļā. Galvaspilsēta Erevāna ir Armēnijas sirds, kurā dzīvo vairāk nekā piecas reizes vairāk nekā otrās lielākās pilsētas Gyumri iedzīvotāji. Ar pilsētu iedzīvotāju skaitu 63,30% 2020. gadā Armēnija kļūst arvien urbanizētāka, atspoguļojot globālu tendenci dzīvot pilsētā.

Demogrāfija un sabiedrība

Armēnijas iedzīvotāji ir pazīstami kā armēņi, un oficiālā valoda ir armēņu valoda. Armēnijas lielākā pilsētas teritorija ir tās galvaspilsēta Erevāna, kuras aptuvenais iedzīvotāju skaits 2020. gadā bija 1,086 miljoni. Iedzīvotāju sadalījums norāda, ka priekšroka tiek dota dzīvošanai pilsētā, jo īpaši Erevānā un tās apkārtnē.

Ekonomika un rūpniecība

Armēnijas ekonomika ir daudzveidīga, ietverot tādas nozares kā brendija ražošana, kalnrūpniecība, dimantu pārstrāde un pārtikas pārstrāde. Lauksaimniecības nozare joprojām ir vitāli svarīga, ražojot augļus, dārzeņus un mājlopus. Armēnijas eksporta partneri ir Krievija, Bulgārija, Šveice un Vācija, un galvenās eksporta preces ir varš, čuguns, krāsainie metāli un pārtikas produkti. Valsts importē galvenokārt no Krievijas, Ķīnas un Turcijas, koncentrējoties uz dabasgāzi, naftu, tabakas izstrādājumiem un pārtikas produktiem.

Tirdzniecība un infrastruktūra

Runājot par infrastruktūru, Armēnija lepojas ar 100% elektrifikācijas līmeni no 2016. gada, atspoguļojot ievērojamus sasniegumus elektroenerģijas pieejamības nodrošināšanā visiem tās iedzīvotājiem. IKP uz vienu iedzīvotāju 2017. gadā bija 9,500 USD, norādot uz ekonomiskajām problēmām un izaugsmes potenciālu valstī.

Kultūra un mantojums

Armēnijas bagātīgais kultūras mantojums ir apliecinājums tās vēsturiskajai nozīmei un ģeogrāfiskajai atrašanās vietai. Armēnija, kas atrodas dažādu civilizāciju krustpunktā, ir izveidojusi unikālu identitāti, kas apvieno Eiropas un Tuvo Austrumu ietekmi. Tas kopā ar gleznainajām ainavām un vēstures pieminekļiem padara Armēniju par aizraujošu valsti, kuru ir vērts izpētīt.

Visbeidzot, Armēnija ir valsts ar dziļām vēsturiskām saknēm un sarežģītu identitāti, ko veido tās ģeogrāfiskais stāvoklis, daudzveidīgā ainava un dinamiskā kultūra. Neskatoties uz mazo izmēru, Armēnija lepojas ar ievērojamiem dabas resursiem, stratēģisku atrašanās vietu un bagātu kultūras mantojumu, kas turpina aizraut cilvēku iztēli visā pasaulē.

Valsts dati

Valsts kods AM
Reģions Middle East
Virsma 29743 kvadrātkilometri
Zemes virsma 28203 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 1540 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 59.70%
Meža virsma 9.10%
Zemākais augstuma punkts Debed River 400 m
Augstākais augstums Aragats Lerrnagagat’ 4,090 m
IKP/iedzīvotājs $9,500 (2017 est.)