Argentīnas izpēte: daudzveidības un bagātības zeme

Ģeogrāfiskie brīnumi un klimats

Argentīna, kas atrodas Dienvidamerikas dienvidos un robežojas ar Dienvidatlantijas okeānu, ir valsts ar milzīgu ģeogrāfisko daudzveidību. Tā platība, kuras kopējā platība ir aptuveni 2 780 400 kvadrātkilometri, zeme aizņem aptuveni 2 736 690 kvadrātkilometrus un ūdenstilpes, kuru platība ir 43 710 kvadrātkilometri, tā ir otrā lielākā Dienvidamerikas valsts. Argentīnai ir kopīgas robežas ar piecām valstīm – Bolīviju, Brazīliju, Čīli, Paragvaju un Urugvaju, kopā sasniedzot 11 968 km sauszemes robežu, un tā gūst labumu no krasta līnijas, kas stiepjas 4 989 km garumā.

Valsts klimats pārsvarā svārstās no mērena lielākajā daļā apgabalu līdz sausam dienvidaustrumos un subantarktikas dienvidrietumos. Šī klimata atšķirība atbalsta daudzveidīgas ekosistēmas visā tās reljefā, kas parāda bagātīgos Pampas līdzenumus ziemeļu pusē, līdzenumu līdz ritošajam Patagonijas plato dienvidos un nelīdzenos Andus gar rietumu robežu. Pacēlumi ievērojami atšķiras, sākot no zemākā punkta Laguna del Carbon (-105 m) līdz augstajai Cerro Aconcagua (6,962 m), kas ir augstākā virsotne Dienvidamerikā.

Dabas resursi un zemes izmantošana

Argentīnas auglīgās zemes, īpaši Pampas, ir tās lauksaimniecības meistarības centrā, sniedzot ievērojamu ieguldījumu ekonomikā. Tauta ir apveltīta ar tādiem dabas resursiem kā svins, cinks, alva, varš, dzelzsrūda, mangāns, nafta, urāns un jo īpaši aramzeme, kas veido 53,90% no valsts teritorijas. Meža zemes platība ir 10,70 %, kas atspoguļo centienus saglabāt bioloģisko daudzveidību. Kopš 2012. gada tika lēsts, ka 23 600 kvadrātkilometri zemes tiek apūdeņoti, parādot valsts lauksaimniecības attīstību.

Sabiedrība un ekonomika

Ar aplēsto iedzīvotāju skaitu 45 479 118 2020. gada jūlijā Argentīna parāda spilgtu urbanizācijas ainu, kur aptuveni 92,10% tās iedzīvotāju dzīvo pilsētu teritorijās. Galvaspilsētā Buenosairesā vien dzīvo vairāk nekā 15 miljoni iedzīvotāju, kas liecina par ievērojamo iedzīvotāju koncentrāciju pilsētu centros. Šis sadalījums ietekmē sociālo un ekonomisko struktūru, izceļot blīvu iedzīvotāju kabatas ziemeļu un centrālajos reģionos, kamēr plašais Patagonijas plašums joprojām ir mazāk apdzīvots.

Argentīnas ekonomika ir daudzpusīga, un tajā ir lauksaimniecības produktu, piemēram, saulespuķu sēklu, sojas pupu, vīnogu, kukurūzas un mājlopu, sajaukums, kā arī tādas nozares kā pārtikas pārstrāde, tekstilizstrādājumi, automobiļi, naftas ķīmija un tērauda ražošana. Valsts eksporta partneri ir Brazīlija, ASV, Ķīna un Čīle, un primārais eksports ir sojas pupas, nafta, transportlīdzekļi un kvieši. Importa partneru vidū ir Brazīlija, Ķīna un ASV, kur galvenais imports ir iekārtas, mehāniskie transportlīdzekļi un organiskās ķīmiskās vielas. IKP uz vienu iedzīvotāju 2017. gadā bija 20 900 ASV dolāru, kas liecina par stabilu, tomēr augošu ekonomiku.

Lauksaimniecības un rūpniecības ieguldījumi

Argentīnas lauksaimniecības nozare ievērojami veicina gan vietējos, gan globālos tirgus, jo īpaši ar tādiem produktiem kā saulespuķu sēklas, citroni un sojas pupas. Nozaru attīstība, sākot no pārtikas pārstrādes līdz automobiļu ražošanai, uzsver daudzveidīgo ekonomisko bāzi, sagatavojot Argentīnu stabilai ekonomikas nākotnei.

Tirdzniecība un infrastruktūra

Tirdzniecības attiecībām ar Brazīliju, ASV un Ķīnu ir izšķiroša nozīme Argentīnas ekonomikas dinamikā, ietekmējot visu, sākot no rūpniecības nozares izaugsmes līdz patērētāju tendencēm tirgū. Pilnīga iedzīvotāju elektrifikācija līdz 2016. gadam ir apliecinājums Argentīnas apņēmībai attīstīt un modernizēt infrastruktūru, veicināt labāku dzīves līmeni un veicināt saimniecisko darbību.

Kultūrainavas un nākotnes perspektīvas

Argentīnas bagātīgais kultūras mantojums, ko virza tās daudzveidīgais iedzīvotāju skaits un vēsturiskā ietekme, padara to par dinamisku nāciju. Spāņu valodā, kas ir oficiālā valoda, runā vairākums, iekapsulējot koloniālo mantojumu, kas savijas ar pamatiedzīvotāju un imigrantu kultūrām. Urbanizācijas tendence, īpaši Buenosairesā, parāda dinamisko pāreju uz modernu dzīvi, vienlaikus saglabājot tradicionālās vērtības.

Daudzveidīgā ainava, bagātīgie dabas resursi un plaukstošā ekonomika nostāda Argentīnu uz ilgtspējīgas attīstības ceļa. Pilsētu izaugsmes līdzsvarošana ar vides saglabāšanu un bagāto lauksaimniecības zemju optimizēšana, vienlaikus attīstoties rūpniecībai, ir būtiski soļi Argentīnas nākotnes labklājībai. Ar dabas skaistuma, kultūras bagātības un ekonomiskā potenciāla sajaukumu Argentīna ir kā daudzveidības un bagātības bāka Dienvidamerikā.

Valsts dati

Valsts kods AR
Reģions South America
Virsma 2780400 kvadrātkilometri
Zemes virsma 2736690 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 43710 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 53.90%
Meža virsma 10.70%
Zemākais augstuma punkts Laguna del Carbon (located between Puerto San Julian and Comandante Luis Piedra Buena in the province of Santa Cruz) -105 m
Augstākais augstums Cerro Aconcagua (located in the northwestern corner of the province of Mendoza; highest point in South America) 6,962 m
IKP/iedzīvotājs $20,900 (2017 est.)