Vibrācijas sirds: Bangladeša

Dienvidāzijā, kas robežojas ar majestātisko Bengālijas līci, starp sulīgajām Birmas ainavām un plašajiem Indijas plašumiem atrodas Bangladeša. Valsts, kurā pagātne un tagadne saplūst, lai pastāstītu stāstu par izturību, daudzveidību un nepārspējamu dabas skaistumu. Bangladeša, kuras platība ir 148 460 kvadrātkilometri, ir apliecinājums dabas mākslinieciskumam un cilvēku neatlaidībai.

Ģeogrāfija un klimats

Bangladešas ģeogrāfija ir tikpat daudzveidīga kā tās kultūra. Ar zemes robežām, kas stiepjas 4,413 km garumā, ieskaitot Birmu 271 km un Indiju 4,142 km, valsts ir apstādījumu un ūdens gobelēns. Tās 580 km garā krasta līnija paveras līdz Bengālijas līcim, paverot elpu aizraujošus skatus un vārtus uz ūdens velti. Apvidus pārsvarā ir aluviāls līdzenums, pieklājīgi no Gangas deltas, padarot to auglīgu, bet arī pakļautu plūdiem. Dienvidaustrumu reģioni piedāvā ainavu maiņu ar kalnainām ainavām, nodrošinot dzīvotni neskaitāmiem floras un faunas masīviem.

Bangladešas klimats pievieno vēl vienu sarežģītības slāni tās ekoloģiskajai struktūrai. To raksturo tropu musonu klimats, un tas ietver maigu ziemu (no oktobra līdz martam), karstu, mitru vasaru (no marta līdz jūnijam) un siltu, lietainu musonu sezonu (no jūnija līdz oktobrim), kas atjauno zemi, bet arī rada ievērojamas problēmas.

Dabas resursi un zemes izmantošana

Bangladešas zemes bagātība ir acīmredzama tās dabas resursos – dabasgāzē, aramzemē, kokmateriālos un oglēs. Aptuveni 70,10% valsts teritorijas ir atvēlēti lauksaimnieciskai izmantošanai, bet 11,10% – mežiem. Neskatoties uz nelielo ģeogrāfisko nospiedumu, Bangladeša lepojas ar satriecošu apūdeņošanas pārklājumu 53 000 kvadrātkilometru platībā, veicinot ekstensīvu lauksaimniecisko ražošanu, kas veido tās ekonomikas mugurkaulu.

Iedzīvotāji un urbanizācija

Tiek lēsts, ka 2020. gada jūlijā Bangladešas iedzīvotāju skaits ir 162 650 853. Ar Banglu kā oficiālo valodu Bangladešas identitāte plaukst, pateicoties tās cilvēku siltumam, viesmīlībai un bagātīgajam kultūras mantojumam. Urbanizācija strauji maina valsts demogrāfisko ainavu, un aptuveni 38,20% iedzīvotāju dzīvo pilsētu teritorijās. Dakā, pulsējošajā galvaspilsētā, vien dzīvo vairāk nekā 21 miljons dvēseļu, padarot to ne tikai par politisko un kultūras centru, bet arī par nācijas sirdspukstiem.

Lauksaimniecība un rūpniecība

Bangladešas lauksaimniecības nozare ir apliecinājums valsts atjautībai un smagajam darbam. Ražojot plašu preču klāstu, piemēram, rīsus, džutu, tēju, kviešus, cukurniedres un tabaku, auglīgā zeme uztur gan ekonomiku, gan iedzīvotājus. Rūpniecības jomā Bangladeša ir izgriezusi nišu pasaules tirgū, jo īpaši ar savu apģērbu rūpniecību, kas līdzās džutas, kokvilnas, ādas un tekstilrūpniecībai ir nozīmīga valsts IKP veicinātāja.

Turklāt valsts eksporta portfelī ietilpst trikotāža, lauksaimniecības produkti, saldēta pārtika, džutas izstrādājumi un āda, un galvenie eksporta partneri ir Vācija, ASV un Apvienotā Karaliste. Importā dominē kokvilna, iekārtas, ķīmiskās vielas un pārtikas produkti, galvenokārt no Ķīnas, Indijas un Singapūras.

Izaicinājumi un iespējas

Neskatoties uz ekonomiskajiem panākumiem, Bangladeša saskaras ar ievērojamām problēmām. Elektrifikācija joprojām ir kritisks jautājums, jo ievērojamai daļai iedzīvotāju nav piekļuves elektrībai. Turklāt valsts zemais pacēlums un uzņēmība pret klimata pārmaiņām rada pastāvīgus draudus tās attīstībai un ilgtspējai.

Neskatoties uz to, Bangladeša turpina demonstrēt ievērojamu izturību un pielāgošanās spējas. Tās stratēģiskā atrašanās vieta kā tilts starp Dienvidāziju un Dienvidaustrumāziju apvienojumā ar jaunu, dinamisku darbaspēku rada ievērojamas izaugsmes un attīstības iespējas turpmākajos gados.

Secinājums

Bangladeša ar savu bagāto vēsturi, dinamisko kultūru un nevaldāmo garu ir kā neatlaidības bāka, saskaroties ar nelaimēm. Virzoties uz attīstības un modernizācijas sarežģītību, tā joprojām ir nācija, kas sakņojas savas tautas spēkā un savas zemes auglībā. Bangladešas nākotne spīd spoži, solot ceļojumu, kas piepildīts ar izaugsmi, inovācijām un arvien dziļāku kopības sajūtu.

Valsts dati

Valsts kods BG
Reģions South Asia
Virsma 148460 kvadrātkilometri
Zemes virsma 130170 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 18290 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 70.10%
Meža virsma 11.10%
Zemākais augstuma punkts Indian Ocean 0 m
Augstākais augstums Keokradong 1,230 m
IKP/iedzīvotājs $4,200 (2017 est.)