Kongo Demokrātiskās Republikas izpēte: dabas bagātību un daudzveidības zeme

Ģeogrāfiskais un klimatiskais pārskats

Kongo Demokrātiskā Republika (KDR), kas atrodas Centrālāfrikas centrā, uz ziemeļaustrumiem no Angolas, ir valsts ar satriecošu ģeogrāfisko daudzveidību un dabas bagātībām. Tā platība ir aptuveni 2 344 858 kvadrātkilometri, padarot to par otro lielāko valsti Āfrikā. Ar zemes platību aptuveni 2 267 048 kvadrātkilometri un ūdenstilpēm, kas aizņem aptuveni 77 810 kvadrātkilometrus, KDR lepojas ar dažādām ainavām un ekosistēmām.

Valstij ir kopīgas 10 481 km garas robežas ar deviņām valstīm, tostarp Angolu, Burundi, Centrālāfrikas Republiku, Kongo Republiku, Ruandu, Dienvidsudānu, Tanzāniju, Ugandu un Zambiju, kas liecina par tās stratēģisko stāvokli reģionā. Neraugoties uz plašo sauszemes teritoriju, KDR ir pārsteidzoši īsa krasta līnija tikai 37 km garumā gar Atlantijas okeānu, kas ierobežo tiešu piekļuvi jūras tirdzniecības ceļiem.

Klimats visā KDR ievērojami atšķiras, sākot no tropiskiem apstākļiem ekvatoriālajā upes baseinā līdz vēsākiem, sausākiem apstākļiem dienvidu augstienēs un vēl vēsākiem, mitrākiem klimatiem austrumu augstienēs. Šī laikapstākļu daudzveidība atbalsta bagātīgu floras un faunas daudzveidību. Plašais centrālais baseins veido zemu novietotu plato, savukārt austrumu robežu raksturo kalnains reljefs, ieskaitot augstāko punktu Pic Marguerite uz Mont Ngaliema (Stenlija kalns), kas sasniedz 5,110 metrus virs jūras līmeņa.

Dabas resursi un saimnieciskā darbība

KDR ir apveltīta ar dabas resursu pārpilnību, padarot to par galveno dalībnieku pasaules kalnrūpniecības nozarē. Tas ir bagāts ar minerālvielām, piemēram, kobaltu, varu, dimantiem, zeltu un koltānu. Šie resursi ir veidojuši valsts ekonomiku, un kalnrūpniecībai, kā arī minerālu apstrādei ir galvenā loma. Papildus derīgo izrakteņu bagātībai KDR ir plašas lauksaimniecības un meža zemes platības, kas veido attiecīgi 11,40 % un 67,90 % no tās kopējās zemes platības.

Lauksaimniecība ir arī būtiska ekonomikas daļa ar galvenajiem produktiem, tostarp kafiju, cukuru, palmu eļļu, gumiju un kokvilnu. Neraugoties uz šīm dabas bagātībām, KDR dažādu faktoru, tostarp infrastruktūras ierobežojumu un politiskās nestabilitātes, dēļ saskaras ar grūtībām pilnībā izmantot savus resursus.

Iedzīvotāji un urbanizācija

Tiek lēsts, ka KDR, kuras iedzīvotāju skaits 2020. gada jūlijā pārsniedza 101 miljonu cilvēku, ir viena no visvairāk apdzīvotajām Āfrikas valstīm. Tās iedzīvotāju sadalījums ir nevienmērīgs, un pilsētu puduri galvenokārt atrodas ziemeļaustrumos gar robežu ar Ugandu, Ruandu un Burundi. Galvaspilsēta Kinšasa, kas atrodas rietumos gar vareno Kongo upi, ir lielākā pilsētas teritorija, kurā dzīvo vairāk nekā 14 miljoni cilvēku. Neskatoties uz to, ievērojama iedzīvotāju daļa dzīvo lauku apvidos, uzsverot plaisu starp pilsētām un laukiem attīstības un pakalpojumu pieejamības ziņā.

Urbanizācija strauji attīstās, un tiek lēsts, ka 2020. gadā 45,60% iedzīvotāju dzīvo pilsētu teritorijās. Šī straujā migrācija uz pilsētām rada gan iespējas, gan izaicinājumus valsts attīstībai. KDR pilsētas kļūst par saimnieciskās darbības centriem, jo īpaši rūpniecības un pakalpojumu nozarēs, bet tās saskaras arī ar problēmām, kas saistītas ar infrastruktūru, mājokļiem un sanitāriju.

Tirdzniecība un rūpniecība

KDR ekonomika ir ļoti atkarīga no tās eksporta attiecībām, un galvenie partneri ir Ķīna, Zambija, Dienvidkoreja un Somija. Dimanti, varš un zelts veido lielāko daļu no tās eksporta produktiem. Savukārt importu galvenokārt veido pārtikas produkti, mehānismi, transporta aprīkojums un degviela, un nozīmīgi avoti ir Ķīna un Dienvidāfrika.

Neraugoties uz valsts milzīgo potenciālu, elektrifikācijas līmenis joprojām ir zems, un kopš 2017. gada 69 miljoniem cilvēku nav piekļuves elektroenerģijai. Šī enerģētiskā plaisa ir viena no daudzajām infrastruktūras problēmām, ar ko saskaras KDR un kas ietekmē gan dzīves kvalitāti, gan ekonomiskās attīstības perspektīvas.

Secinājums

Kongo Demokrātiskā Republika atrodas krustcelēs, un tās plašie dabas resursi un pieaugošais iedzīvotāju skaits piedāvā milzīgas izaugsmes un attīstības iespējas. Tomēr, lai realizētu šo potenciālu, būs jārisina sarežģītās infrastruktūras, pārvaldības un tautas attīstības problēmas, kas pašlaik kavē progresu. Ar valdības un starptautiskās sabiedrības saskaņotiem centieniem KDR var izmantot savus bagātīgos resursus, lai veidotu pārticīgāku nākotni saviem iedzīvotājiem.

Valsts dati

Valsts kods CG
Reģions Africa
Virsma 2344858 kvadrātkilometri
Zemes virsma 2267048 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 77810 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 11.40%
Meža virsma 67.90%
Zemākais augstuma punkts Atlantic Ocean 0 m
Augstākais augstums Pic Marguerite on Mont Ngaliema (Mount Stanley) 5,110 m
IKP/iedzīvotājs $800 (2017 est.)