Kaboverdes izpēte: Āfrikas daudzveidības un vitalitātes arhipelāgs

Ievads Kaboverdē

Atrodas Ziemeļatlantijas okeānā, uz rietumiem no Senegālas, atrodas burvīgais Kaboverdes arhipelāgs. Šī Rietumāfrikas valsts, kas sastāv no salu grupas ar kopējo sauszemes platību 4,033 kvadrātkilometri, lepojas ar nelīdzenām, vulkāniskām ainavām un piekrastes līniju, kas stiepjas 965 kilometru garumā. Neskatoties uz saldūdens resursu trūkumu, ar nulles kvadrātkilometru platību ūdens, Kaboverde piedāvā apburošu stāva, akmeņaina reljefa un mērena klimata sajaukumu, kas ir veidojis tās iedzīvotāju dzīvi un kultūru.

Ģeogrāfija un klimats

Kaboverdes ģeogrāfisko vidi raksturo tās stāvās, nelīdzenās un vulkāniskās īpašības. Augstākais pacēluma punkts arhipelāgā atrodas Fogo salas vulkānā Mt. Fogo, kura virsotne ir 2,829 metri. Šo dramatisko ainavu norūda klimats, kas svārstās no siltām un sausām vasarām līdz niecīgiem un neparastiem nokrišņiem. Salu dabiskā vide ievērojami atšķiras, sākot no sāls līdzenumiem austrumos, kas tiek izmantoti to plašajām atradnēm, līdz auglīgākām dienvidu salām, kas atbalsta lielākas populācijas.

Dabas resursi un zemes izmantošana

Dabas resursu ziņā Kaboverde ir apveltīta ar sāli, bazalta klintīm, kaļķakmeni, kaolīnu, zivīm, māliem un ģipsi. Lauksaimniecības nozare, kas izmanto 18,60% zemes, ražo banānus, kukurūzu, pupiņas, saldos kartupeļus, cukurniedres, kafiju, zemesriekstus un zivis. Proti, valsts meža zeme aizņem 21 % no teritorijas, savukārt apūdeņotā zeme 2012. gadā tika lēsta 35 kvadrātkilometru platībā. Neraugoties uz tādām problēmām kā augsnes auglības degradācija un veģetācijas postījumi, ko rada lauksaimniecība un lopu ganīšana, šīs salas uztur daudzveidīgu lauksaimniecības produktu klāstu.

Iedzīvotāji un urbanizācija

2020. gada jūlijā Kaboverdē dzīvoja aptuveni 583 255 cilvēki. Šīs populācijas sadalījums deviņās apdzīvotajās salās ir mainīgs, un to lielā mērā ietekmē salu klimatiskie un vides apstākļi. Praia, galvaspilsēta, kas atrodas Sao Tiago salā, uzņem apmēram pusi no valsts iedzīvotājiem, kas kalpo kā dinamisks darbības un kultūras centrs. Vēl viena nozīmīga pilsētas teritorija ietver Mindelo ziemeļu salā Sao Vicente. Kopumā pilsētu iedzīvotāju skaits 2020. gadā bija 66,70% no kopējā skaita, izceļot urbanizācijas tendenci.

Valoda, kultūra un ekonomika

Kaboverdes oficiālā valoda ir portugāļu valoda, kas atspoguļo tās koloniālo vēsturi un kultūras saites ar Portugāli. Kaboverdes ekonomika ir diversificēta dažādās nozarēs, tostarp pārtikas un dzērienu, zivju pārstrādes, apavu un apģērbu ražošanā, sāls ieguvē un kuģu remontā. Lauksaimniecības produkti veido lauku ekonomikas mugurkaulu, savukārt valsts rūpniecības nozares apmierina gan vietējās vajadzības, gan eksporta prasības. Jo īpaši Spānija un Portugāle kļūst par galvenajām tirdzniecības partnerēm, uzsverot salu integrāciju pasaules ekonomikā.

Infrastruktūra un attīstība

Attīstības panākumi pēdējos gados ir bijuši iespaidīgi, un līdz 2016. gadam elektrifikācijas līmenis sasniedza 92,6% no kopējā iedzīvotāju skaita. IKP uz vienu iedzīvotāju 2017. gadā bija 7,000 USD, kas liecina par pakāpenisku ekonomikas izaugsmi. Transporta aprīkojuma, degvielas un rūpniecības ražojumu infrastruktūras attīstība galvenokārt tiek importēta, un galvenie importa partneri ir Portugāle, Spānija, Nīderlande un Ķīna. Savukārt Kaboverdes eksportu galvenokārt veido degviela (reeksports), apavi, apģērbi, zivis un jēlādas, kas liecina par tās saimnieciskās darbības daudzveidību un potenciālu.

Secinājums

Kaboverde ir valsts ar ievērojamu daudzveidību, izturību un skaistumu. No vulkāniskajām virsotnēm līdz dinamiskajiem pilsētu centriem, piemēram, Praia un Mindelo, salas ir kā apliecinājums tās iedzīvotāju ilgstošajam garam. Neskatoties uz ģeogrāfiskām un vides problēmām, nācija ir izcirtusi sev nišu globālajā arēnā, izmantojot stratēģiskas ekonomiskās aktivitātes, kultūras bagātību un ilgtspējīgas attīstības centienus. Pasaulei tuvāk aplūkojot Āfrikas potenciālu, Kaboverde spoži spīd kā progresa un daudzveidības bāka.

Valsts dati

Valsts kods CV
Reģions Africa
Virsma 4033 kvadrātkilometri
Zemes virsma 4033 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 0 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 18.60%
Meža virsma 21.00%
Zemākais augstuma punkts n/a
Augstākais augstums Mt. Fogo (a volcano on Fogo Island) 2,829 m
IKP/iedzīvotājs $7,000 (2017 est.)