Ieskats Azerbaidžānā: dabas skaistuma, resursu un kultūras bagātības sajaukums

Ievads Azerbaidžānā

Azerbaidžāna, kas atrodas Austrumeiropas un Rietumāzijas krustcelēs, ir valsts ar unikālu pozicionējumu; ģeogrāfiski un kulturāli. Atrodoties Kaspijas jūrā, tai ir kopīgas robežas ar Irānu, Krieviju, Armēniju, Gruziju, un tai ir niecīga robeža ar Turciju. Valsts ainavu raksturo Kaukāza kalnu kontrasts ziemeļos un plašas līdzenumi zem jūras līmeņa. Šī ģeogrāfiskā daudzveidība veido klimatu, padarot to pārsvarā sausu un daļēji sausu.

Ģeogrāfiskā daudzveidība un klimats

Azerbaidžānas reljefs ir aizraujošs dabas elementu sajaukums. Valsts platība ir 86 600 kvadrātkilometri, ko lielākoties veido zeme (82 629 kvadrātkilometri) un daļa ūdenstilpju (3 971 kvadrātkilometri). Ievērojamais Kur-Araz Ovaligi (Kura-Araks zemiene), liela daļa no tā zem jūras līmeņa, izceļas līdzās majestātiskajiem Lielajiem Kaukāza kalniem. Galvaspilsēta Baku atrodas Abseronas pussalā, projicējoties Kaspijas jūrā, uzsverot tās atrašanās vietas stratēģisko nozīmi un skaistumu. Ar klimatu, kas virzās uz sausāku galu, valsts piedzīvo daļēji sausu stepju stāvokli, radot izaicinošu, bet dinamisku vidi tās iedzīvotājiem.

Dabas resursi un lauksaimniecība

Azerbaidžāna ir bagāta ar dabas resursiem, kas ievērojami atbalsta tās ekonomiku. Naftas un dabasgāzes pārpilnībai, kā arī dzelzsrūdai, krāsainajiem metāliem un boksītam ir galvenā loma tās ekonomiskajā struktūrā. Lauksaimniecības nozare, kas aizņem 57,60 % zemes, plaukst, audzējot augļus, dārzeņus, graudus, jo īpaši kokvilnu un tabaku. Tikmēr meža zemes klātbūtne 11,30% apmērā palielina valsts ekoloģisko daudzveidību. Šis dabas bagātību sajaukums veicina virkni nozaru, sākot no naftas produktiem un tērauda līdz tekstilizstrādājumiem, veicinot gan iekšzemes izaugsmi, gan eksportu.

Ekonomiskā ainava

Azerbaidžānas ekonomika ir stipri šķībi noskaņota pret naftu un gāzi, kas aptuveni veido 90% no tās eksporta produktiem. Šī valsts ir būtisks posms enerģijas piegādes ķēdē uz Eiropu un ārpus tās, un Itālija un Turcija ir nozīmīgas eksporta partneres. Tomēr runa nav tikai par ogļūdeņražiem; Azerbaidžāna pakāpeniski dažādo savu ekonomisko bāzi, tostarp lauksaimniecības un ražošanas nozares, lai bruģētu ceļu ilgtspējīgai attīstībai. Tā kā IKP uz vienu iedzīvotāju 2017. gadā tika lēsts 17,500 17,500 USD apmērā, valsts ir uz trajektorijas, lai uzlabotu savu iedzīvotāju dzīves līmeni.

Iedzīvotāji un urbanizācija

2020. gada jūlijā Azerbaidžānas iedzīvotāju skaits bija aptuveni 10 205 810, kas liecina par mērenu demogrāfisko mērogu. Urbanizācijas līmenis sasniedz 56,40%, un Baku mājokļi ir liela daļa no šīs pilsētas iedzīvotājiem. Galvaspilsēta vien lepojas ar aptuveni 2,341 miljonu iedzīvotāju, kas izpaužas gan kā valsts politiskais, gan kultūras centrs. Iedzīvotāju blīvums sasniedz maksimumu ap Baku un vieglāk izkliedējas visā valstī, radot līdzsvarotu apmetņu izplatību Azerbaidžānas daudzveidīgo ainavu vidū.

Kultūra un valodas

Azerbaidžānas kultūras audums ir austs ar bagātīgiem vēstures un tradīciju pavedieniem. Azerbaidžāņu valoda, kas pazīstama arī kā azerbaidžāņu, ir oficiālā valoda, kas veido būtisku nacionālās identitātes daļu. Valsts stratēģiskā atrašanās vieta ir iepludinājusi to ar ietekmju gobelēnu, sākot no persiešu līdz krievu un osmaņu valodai, radot atšķirīgu kultūras apvienošanos. Azerbaidžānas iedzīvotāji, kas pazīstami ar savu viesmīlību, svin savu mantojumu ar mūziku, dejām un virtuvi, piedāvājot aicinošu ieskatu viņu dzīvesveidā.

Secinājums

Azerbaidžāna ar tās kontrastējošajām ainavām, vērtīgajiem dabas resursiem un dinamisko kultūru ir valsts, kas piedāvā daudz vairāk, nekā šķiet. Tās ekonomisko atkarību no naftas un gāzes līdzsvaro centieni dažādot darbību, tiecoties uz ilgtspējīgu un pārticīgu nākotni. Tā kā Azerbaidžāna turpina virzīties savu ceļu uz globālās skatuves, tās modernitātes un tradīciju sajaukums kopā ar tās stratēģisko ģeopolitisko stāvokli padara to par nozīmīgu spēlētāju reģionā. Uguns zeme, kā to mīļi sauc, joprojām ir apliecinājums izturībai, skaistumam un kultūru saplūšanai, solot gaišu nākotni.

Valsts dati

Valsts kods AJ
Reģions Middle East
Virsma 86600 kvadrātkilometri
Zemes virsma 82629 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 3971 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 57.60%
Meža virsma 11.30%
Zemākais augstuma punkts Caspian Sea -28 m
Augstākais augstums Bazarduzu Dagi 4,466 m
IKP/iedzīvotājs $17,500 (2017 est.)