Grenlandes izpēte: ieskats Arktikas tuksnesī

Grenlande, kas atrodas starp Ziemeļu Ledus okeānu un Ziemeļatlantijas okeānu, uz ziemeļaustrumiem no Kanādas, ir pasaules lielākā sala, izņemot Austrāliju, kas tiek uzskatīta par kontinentu. Ar saviem milzīgajiem 2 166 086 kvadrātkilometriem, kas visi ir sauszeme, jo tā nepretendē uz ūdens teritoriju, izņemot tās piekrasti, Grenlande piedāvā arktiskā skaistuma un izolācijas sajaukumu. Atšķirībā no jebkuras citas, šo valsti ar nulles sauszemes robežām un bez robežvalstīm ieskauj iespaidīga 44 087 km gara krasta līnija.

Ģeogrāfija un klimats

Grenlandes ģeogrāfijā dominē masīva ledus cepure, kas aptver lielāko daļu salas, atstājot atsegtu tikai šauru, kalnainu, neauglīgu, akmeņainu piekrasti. Klimats variē no arktikas līdz subarktiskam, un tajā ir vēsas vasaras un aukstas ziemas — tas ir apliecinājums skarbajiem dzīves apstākļiem, kuriem tās iedzīvotāji ir pielāgojušies gadsimtu gaitā. Reljefa straujo stāvokli izjauc tikai pacēluma galējības, sākot no Atlantijas okeāna jūras līmenī līdz augstākajam punktam Gunnbjorn Fjeld, kas sasniedz 3,694 metrus virs jūras līmeņa.

Dabas resursi un zemes izmantošana

Neskatoties uz ledaino fasādi, Grenlande ir bagāta ar dabas resursiem, tostarp oglēm, dzelzsrūdu, svinu, cinku, molibdēnu, dimantiem, zeltu, platīnu, niobiju, tantalītu, urānu, kā arī bagātīgām zivīm, roņiem un vaļiem. Tikai neliela daļa zemes, proti, 0,60 %, ir paredzēta lauksaimnieciskai izmantošanai, bez mežu platībām un apūdeņotu zemju trūkuma, kas atspoguļo lauksaimniecības problēmas šādos apstākļos.

Iedzīvotāji un kultūra

Tiek lēsts, ka 2020. gada jūlijā Grenlande ir 57 616 iedzīvotāji, un tā lepojas ar retu iedzīvotāju izplatību, kas galvenokārt koncentrējas dienvidrietumu piekrastē. Lielākā daļa interjera joprojām ir neapdzīvota, saglabājot plašus neskartas Arktikas tuksnesības posmus. Grenlandieši jeb grenlandieši, kā zināms, dalās savā kultūrā apdzīvotās vietās, kas izkaisītas gar piekrasti, ar galvaspilsētu Nuuku, uzņemot aptuveni 18 000 iedzīvotāju. Grenlandiešu valoda ir oficiālā valoda, kas izceļ nācijas unikālo kultūras identitāti. Zīmīgi, ka aptuveni 87,30% iedzīvotāju dzīvo pilsētās, kas liecina par mūsdienu dzīvesveidu, ko daudzi grenlandieši ir pieņēmuši.

Ekonomika

Grenlandes ekonomika ir saistīta ar zivju pārstrādi, jo īpaši garnelēm un melno paltusu, kā arī jaunām nozarēm, piemēram, anorthosīta un rubīna ieguvi. Aitas, liellopi, ziemeļbrieži, zivis un gliemenes veido Grenlandes lauksaimniecības produktu mugurkaulu. Rokdarbi, jēlādas un ādas, kā arī mazās kuģu būvētavas arī dod ieguldījumu vietējā ekonomikā. Dānija joprojām ir Grenlandes galvenā eksporta partnere, absorbējot 82,5 % no tās eksporta, ko galvenokārt veido zivis un zivju produkti. Dānija ir arī galvenā importa partnere, kas norāda uz ciešajām ekonomiskajām saitēm starp Grenlandi un tās bijušo koloniālo valdnieku.

Tirdzniecība un rūpniecība

Grenlandes eksporta produktos lielā mērā dominē zivis un zivju produkti, kas 2015. gadā veidoja 91% no tās eksporta vērtības. Tās importa partneri galvenokārt ir Dānija un Zviedrija, kas nodrošina mašīnas un transporta aprīkojumu, rūpniecības preces, pārtiku un naftas produktus. Šī tirdzniecības dinamika uzsver Grenlandes atkarību no tehnoloģisko un patērējamo preču ārējiem avotiem, savukārt tās ekonomika gūst labumu no dabas un jūras resursu eksporta.

Infrastruktūra un attīstība

Grenlande ir sasniegusi 100 % elektrifikāciju, kas ir nozīmīgs sasniegums, kas uzsver tās progresu infrastruktūras attīstībā, neraugoties uz ģeogrāfiskajām problēmām. IKP uz vienu iedzīvotāju ir iespaidīgs 41,800 41,800 USD, salīdzinot ar 2015. gada aplēsēm, atspoguļojot augsto dzīves līmeni salīdzinājumā ar daudzām citām pasaules daļām. Šis ekonomiskais rādītājs runā par Grenlandes ierobežoto resursu efektīvu izmantošanu un tās koncentrēšanos uz ilgtspējīgu attīstību.

Kopumā Grenlande ir ārkārtīgi kontrastu valsts, sākot ar tās ledus klātajām ainavām un beidzot ar dinamisko vietējo ekonomiku, kas vērsta uz zvejniecību un kalnrūpniecību. Tas iemieso unikālu tradicionālā un modernā dzīvesveida sajaukumu, kas veidots uz vienas no planētas neviesmīlīgākajām vidēm. Grenlandes stratēģiskā atrašanās vieta, milzīgie dabas resursi un apņemšanās attīstīties turpina veidot tās lomu pasaules mērogā, sniedzot vērtīgu ieskatu par ilgtspējīgu dzīvi ar mūsu vides līdzekļiem.

Valsts dati

Valsts kods GL
Reģions North America
Virsma 2166086 kvadrātkilometri
Zemes virsma 2166086 kvadrātkilometri
Ūdens virsma n/a kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 0.60%
Meža virsma 0.00%
Zemākais augstuma punkts Atlantic Ocean 0 m
Augstākais augstums Gunnbjorn Fjeld 3,694 m
IKP/iedzīvotājs $41,800 (2015 est.)