Čīles izpēte: kontrasta un dabiskā krāšņuma valsts

Ģeogrāfija un klimats

Čīle ir unikāli novietota Dienvidamerikas dienvidos, kas stiepjas gar Klusā okeāna dienvidu daļu un atrodas starp Argentīnu un Peru. Valsts platība ir 756 102 kvadrātkilometri, ar 743 812 kvadrātkilometriem zemes un 12 290 kvadrātkilometriem ūdens. Tā lepojas ar garu 6,435 km garu krasta līniju, kas būtiski ietekmē tās daudzveidīgo klimatu. No tuksneša apstākļiem ziemeļos, Vidusjūras vidū, līdz vēsajiem un mitrajiem dienvidu reģioniem Čīles klimats rūpējas par daudzveidīgu vidi. Reljefs ir tikpat daudzveidīgs, un to veido zemi piekrastes kalni, auglīga centrālā ieleja un nelīdzenie Andi austrumos. Pacēluma galējības vēl vairāk izceļ šo daudzveidību, sākot no jūras līmeņa līdz pat Nevado Ojos del Salado, kas ir augstākais punkts 6,880 m augstumā.

Dabas resursi un zemes izmantošana

Čīle ir apveltīta ar bagātīgiem dabas resursiem, jo īpaši varu, kokmateriāliem, dzelzsrūdu, nitrātiem, dārgmetāliem, molibdēnu un hidroenerģiju. Šiem resursiem ir bijusi galvenā loma valsts ekonomiskās ainavas veidošanā, jo īpaši tās dominējošais stāvoklis pasaules vara tirgū. Arī lauksaimniecībai ir sava vieta, jo 21,10% zemes ir apstrādājama, audzējot vīnogas, ābolus, bumbierus, kviešus, kukurūzu un daudz ko citu, ko papildina 21,90% meža segums. Valsts ir arī uzsvērusi apūdeņošanu, un tiek lēsts, ka kopš 2012. gada apūdeņotas zemes ir 11 100 kvadrātkilometri, kas atbalsta gan lauksaimniecību, gan iedzīvotāju vajadzības.

Iedzīvotāju skaita dinamika

Čīles iedzīvotāju sadalījums ir ievērojami koncentrēts, un aptuveni 90% dzīvo centrālajā reģionā ap Santjago, valsts rosīgo galvaspilsētu. 2020. gada jūlijā aplēstais iedzīvotāju skaits bija 18 186 770, un ievērojams vairākums dzīvoja pilsētu teritorijās – 87,7%, kā lēsts 2020. gadā. Šī pilsētu koncentrācija atspoguļojas lielāko pilsētu teritoriju iedzīvotāju skaita rādītājos, un Santjago vien dzīvo vairāk nekā 6,7 miljoni iedzīvotāju. Tautība ir vienādi čīliešu, un spāņu valoda kalpo kā oficiālā valoda, atkārtojot valsts koloniālās vēsturiskās saites.

Ekonomika un rūpniecība

Čīles ekonomika ir dinamisks primāro nozaru sajaukums, kurā dominē kalnrūpniecība – jo īpaši varš un litijs -, kam seko lauksaimniecība, zivju pārstrāde un arvien vairāk uz pakalpojumiem orientētas nozares. Šo ekonomikas struktūru atbalsta ievērojamu dabas resursu un ilgstošas atvērtas tirdzniecības politikas apvienojums. Lauksaimniecības produkti ietver plašu augļu, dārzeņu, gaļas un vilnas klāstu, kas nonāk gan vietējā patēriņā, gan eksporta tirgos. Rūpniecības nozare ir daudzveidīga, sākot no pārtikas produktiem, zivju pārstrādes, dzelzs un tērauda ražošanas līdz sarežģītākām jomām, piemēram, transporta aprīkojumam un tekstilizstrādājumiem.

Tirdzniecība un ieguldījumi

Valsts tirdzniecības dinamika atklāj spēcīgu tieksmi uz Ķīnu, veidojot 27,5% no eksporta, kam seko ASV, Japāna, Dienvidkoreja un Brazīlija. Šis tirdzniecības modelis uzsver globālo pieprasījumu pēc Čīles primārā eksporta, kas ietver varu, augļus, zivju produktus, papīru un mīkstumu, ķīmiskās vielas un vīnu. Un otrādi, tās importa partneri lielā mērā atspoguļo šo modeli, un Ķīna un ASV ir vadošās, uzsverot atkarību no naftas produktiem, ķimikālijām un rūpnieciskajām iekārtām. Šīs tirdzniecības attiecības ir ļoti svarīgas Čīlei, un tās ir pamatā lielai daļai tās ekonomiskās izaugsmes un attīstības stratēģiju.

Infrastruktūra un attīstība

Čīle lepojas ar 100% elektrifikācijas līmeni no 2016. gada, kas ir pagrieziena punkts, kas apliecina tās attīstības sasniegumus. Valsts IKP uz vienu iedzīvotāju 2017. gadā bija 24,600 24,600 USD, atspoguļojot salīdzinoši augstu dzīves līmeni salīdzinājumā ar reģionālajiem standartiem. Šo ekonomisko labklājību nodrošina stabils infrastruktūras tīkls, kas atbalsta tā plašos pilsētu un lauku iedzīvotājus. Tomēr uzsvars uz attīstību sniedzas tālāk par vienkāršiem ekonomiskiem rādītājiem, cenšoties panākt līdzsvarotu izaugsmi, kas ietver vides ilgtspēju, sociālo taisnīgumu un ekonomisko dzīvotspēju.

Visbeidzot, Čīle ir lielu kontrastu un dabas skaistuma valsts, sākot no tās daudzveidīgā klimata un reljefa līdz bagātīgajam kultūras gobelēnam. Tās stratēģiskā atrašanās vieta apvienojumā ar ievērojamiem dabas resursiem ir likusi pamatus dinamiskai ekonomikai, kas lielā mērā vērsta uz eksporta virzītu izaugsmi. Ar spēcīgu uzsvaru uz ilgtspējīgu attīstību un arvien daudzveidīgāku ekonomisko bāzi Čīle ir apliecinājums izturētspējai un labklājībai, saskaroties ar ģeogrāfiskām un ekonomiskām problēmām.

Valsts dati

Valsts kods CI
Reģions South America
Virsma 756102 kvadrātkilometri
Zemes virsma 743812 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 12290 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 21.10%
Meža virsma 21.90%
Zemākais augstuma punkts Pacific Ocean 0 m
Augstākais augstums Nevado Ojos del Salado 6,880 m
IKP/iedzīvotājs $24,600 (2017 est.)