Ungārijas iepazīšana: Centrāleiropas sirds

Ungārija, kas atrodas Centrāleiropas sirdī, uz ziemeļrietumiem no Rumānijas, ir valsts, kas bagāta ar vēsturi, kultūru un dabas skaistumu. Šī valsts, kuras platība ir 93 028 kvadrātkilometri, lepojas ar daudzveidīgām ainavām, sākot no plakaniem līdz slīdošiem līdzenumiem, ar kalniem un zemiem kalniem gar Slovākijas robežu. Neraugoties uz piekrastes trūkumu, Ungārija to kompensē ar bagātīgiem dabas resursiem un dinamiskām pilsētu un lauku kopienām.

Ģeogrāfija un klimats

Ungārijas sauszemes robežas, ko ieskauj septiņas valstis – Austrija, Horvātija, Rumānija, Serbija, Slovākija, Slovēnija un Ukraina – ir 2,106 km, veicinot unikālu kultūras krustceles reģionā. Valsts reljefs pārsvarā ir līdzens, kas vēsturiski ir atbalstījis spēcīgu lauksaimniecības nozari. Tomēr ainava maigi paceļas Slovākijas robežas virzienā, sasniedzot kulmināciju augstākajā pacēluma punktā Kekesā, kura virsotne ir 1,014 metri virs jūras līmeņa.

Ungārijas klimats ir mērens, ko raksturo aukstas, duļķainas, mitras ziemas un siltas vasaras, radot ideālu vidi dažādām kultūrām un veģetācijai. Šis klimats apvienojumā ar auglīgām augsnēm un ievērojamu aramzemi pozicionē Ungāriju kā lauksaimniecības un pārtikas ražošanas centru.

Dabas resursi un lauksaimniecība

Ungārijas ekonomika, kas lepojas ar dažādiem dabas resursiem no boksīta un oglēm līdz dabasgāzei, gūst ievērojamu labumu no tās ģeoloģiskās daudzveidības. Auglīgās augsnes klāj 58,90% valsts teritorijas, veidojot pamatu spēcīgai lauksaimniecības nozarei, ko raksturo tādas kultūras kā kvieši, kukurūza, saulespuķu sēklas un kartupeļi, kā arī ievērojama lopkopība.

Lauksaimniecības jomā Ungārija ne tikai apmierina savas vietējās vajadzības, bet arī ir galvenā eksportētāja Eiropas tirgū. Valsts lepojas ar spēcīgām vīnkopības un vīndarības tradīcijām, sniedzot ieguldījumu tās kultūras mantojumā un ekonomiskajā rezultātā.

Urbanizācija un iedzīvotāji

Ar kopējo iedzīvotāju skaitu, kas 2020. gada jūlijā tika lēsts 9 771 827, Ungārija uzrāda diezgan vienmērīgu sadalījumu visā valstī, lai gan pilsētu teritorijas, jo īpaši galvaspilsēta Budapešta, ekonomisko iespēju un ērtību dēļ piesaista blīvāku iedzīvotāju skaitu. Pilsētu iedzīvotāji veido 71,90 % no kopējā iedzīvotāju skaita, atspoguļojot Ungārijas pāreju uz pilsētu orientētu izaugsmi un attīstību.

Ekonomika un tirdzniecība

Ungārijas ekonomika ir daudzveidīga, un tās nozares svārstās no kalnrūpniecības un metalurģijas līdz pārtikas pārstrādei, tekstilizstrādājumiem un farmācijai. Izšķiroša nozīme ir arī autobūves nozarei, jo Ungārija kalpo par ražošanas un eksporta bāzi vairākiem starptautiskiem autobūves uzņēmumiem.

Īpaši ciešas ir tirdzniecības attiecības ar Eiropas Savienības partneriem, jo īpaši Vāciju, kas ir gan vadošā eksporta, gan importa partnere. Mašīnas un iekārtas veido lielāko daļu gan eksporta, gan importa, kas liecina par Ungārijas neatņemamo lomu Eiropas rūpniecības piegādes ķēdē.

Eksports un imports

Valsts eksporta profils ir daudzveidīgs, aptverot mašīnas un iekārtas, rūpniecības preces, pārtikas produktus un izejvielas. Svarīgi ir tas, ka lauksaimniecības nozare dod ievērojamu ieguldījumu eksportā, uzsverot Ungārijas spēju ražot augstas kvalitātes pārtiku.

Attiecībā uz importu atkal vadošā loma ir mašīnām un iekārtām, kam seko citi ražotāji, kurināmais un elektroenerģija, kas norāda uz Ungārijas vajadzību pēc energoresursiem un progresīvām tehnoloģijām, lai darbinātu savas rūpniecības nozares.

Kultūra un mantojums

Papildus ekonomikai un ģeogrāfijai Ungārija ir kultūras mantojuma dārgumu krātuve, kas pazīstama ar savu vēsturisko arhitektūru, termālajiem spa un kulinārijas gardumiem. Ungāru valoda, oficiālā valoda, ir daļa no somugru valodu saimes, un tajā runā lielākā daļa iedzīvotāju. Bagātīgo kultūras gobelēnu vēl vairāk izrotā dinamiski festivāli, mūzika un māksla, kas piesaista apmeklētājus no visas pasaules.

Noslēgumā Ungārija piedāvā aizraujošu dabas skaistuma, vēsturiskās bagātības un mūsdienu dinamikas sajaukumu. Tās stratēģiskā atrašanās vieta Centrāleiropā apvienojumā ar daudzveidīgu klimatu, auglīgām zemēm un daudzveidīgu ekonomiku pozicionē Ungāriju kā nozīmīgu dalībnieku Eiropas mērogā, savienojot austrumus un rietumus ar savām unikālajām kultūras un ģeogrāfiskajām iezīmēm.

Valsts dati

Valsts kods HU
Reģions Europe
Virsma 93028 kvadrātkilometri
Zemes virsma 89608 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 3420 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 58.90%
Meža virsma 22.50%
Zemākais augstuma punkts Tisza River 78 m
Augstākais augstums Kekes 1,014 m
IKP/iedzīvotājs $29,600 (2017 est.)