Japānas izpēte: uzlecošās saules zeme

Ģeogrāfija un klimats

Japāna, kas atrodas Austrumāzijā, ir gleznains arhipelāgs, kas atrodas starp Klusā okeāna ziemeļu daļu un Japānas jūru, tieši uz austrumiem no Korejas pussalas. Japānas ģeogrāfija, kuras kopējā platība ir 377 915 kvadrātkilometri, ar 364 485 kvadrātkilometriem zemes un 13 430 kvadrātkilometriem ūdens, ir atšķirīga ar to, ka tai nav zemes robežu, kā rezultātā ir plaša krasta līnija, kuras izmērs ir 29 751 km. Šī salu tauta piedzīvo klimatu, kas pāriet no tropu dienvidos uz vēsu mērenu ziemeļos, pielāgojot daudzveidīgu floras un faunas klāstu. Reljefs pārsvarā ir nelīdzens un kalnains, un majestātiskais Fuji kalns ir augstākais pacēluma punkts 3,776 m, bet Hachiro-gata – zemākais – -4 m.

Dabas resursi un lauksaimniecība

Japānas dabas resursi ir salīdzinoši ierobežoti, ar nenozīmīgām derīgo izrakteņu atradnēm, kas liek valstij izvirzīties priekšgalā kā pasaulē lielākajam ogļu un sašķidrinātās dabasgāzes importētājam, kā arī otrajam lielākajam naftas importētājam. Neskatoties uz šiem ierobežojumiem, Japānā ir plaukstoša lauksaimniecības nozare, kas aizņem 12,50% no tās zemes platības. Lauksaimniecības produkti ietver dārzeņus, rīsus, zivis, mājputnus, augļus, piena produktus, cūkgaļu, liellopu gaļu, ziedus, kartupeļus, taros, jamsu, cukurniedres, tēju, pākšaugus, kviešus un miežus. Aptuveni 68,50% Japānas zemes ir apmežota, veicinot tās bagātīgo bioloģisko daudzveidību.

Iedzīvotāji un urbanizācija

Tika lēsts, ka 2020. gada jūlijā Japānas iedzīvotāju skaits bija 125 507 472, un ievērojama koncentrācija bija piekrastes reģionos. Zīmīgi, ka viena trešdaļa iedzīvotāju dzīvo Tokijā un tās apkārtnē centrālajā līdzenumā (Kanto līdzenumā), kas liecina par valsts augsto iedzīvotāju blīvumu primārajos un sekundārajos reģionos. Pilsētu iedzīvotāji veido 91,80% no kopējā iedzīvotāju skaita, uzsverot izteiktu pāreju uz dzīvi pilsētās. Lielākās pilsētu teritorijas ir Tokija (galvaspilsēta), Osaka, Nagoja, Kitakyushu-Fukuoka, Shizuoka-Hamamatsu un Sapporo.

Ekonomika un nozares

Ar IKP uz vienu iedzīvotāju 42,900 42,900 USD 2017. gadā Japāna ir viena no pasaules lielākajām un tehnoloģiski attīstītākajām ekonomikām. Tās rūpniecības nozare lepojas ar vadošo lomu mehānisko transportlīdzekļu, elektronisko iekārtu, darbgaldu, tērauda un krāsaino metālu, kuģu, ķīmisko vielu, tekstilizstrādājumu un pārstrādātu pārtikas produktu ražošanā. Valsts eksporta partneri ir ASV, Ķīna, Dienvidkoreja, Honkonga un Taizeme, uzsverot stabilu tirdzniecības tīklu. Eksporta produktu klāsts ir no mehāniskajiem transportlīdzekļiem un dzelzs un tērauda izstrādājumiem līdz pusvadītājiem un auto detaļām. Savukārt Japānas galvenie importa partneri ir Ķīna, ASV, Austrālija, Dienvidkoreja un Saūda Arābija, kuru galvenais imports ir nafta, šķidrā dabasgāze, apģērbs, pusvadītāji un ogles.

Infrastruktūra un tehnoloģijas

Japāna ir slavena ar savu efektivitāti un inovācijām, jo īpaši infrastruktūras un tehnoloģiju jomā. Elektrifikācija aptver 100% iedzīvotāju, kas ir apliecinājums valsts apņēmībai nodrošināt pieejamu un uzticamu enerģiju visiem tās iedzīvotājiem. Valsts joprojām ir pasaules līderis tehnoloģiju jomā ne tikai plaša patēriņa elektronikā, bet arī novatoriskos sasniegumos robotikā, automobiļu inženierijā un ilgtspējīgas enerģijas risinājumos.

Secinājums

Japānas unikālā ģeogrāfiskās daudzveidības, ekonomiskās vitalitātes un tehnoloģiskās attīstības kombinācija padara to par aizraujošu pētījumu kontrastos. No kalnainajām ainavām un plašajām piekrastēm līdz novatoriskajām nozarēm un dinamiskajiem pilsētu centriem Japāna piedāvā bagātīgu kultūras un dabas dārgumu gobelēnu. Virzoties uz problēmām, ko rada ierobežotie dabas resursi un sabiedrības novecošana, Japānas tālredzīgā pieeja ilgtspējīgai attīstībai un globālajai sadarbībai turpina kalpot par paraugu valstīm visā pasaulē.

Valsts dati

Valsts kods JA
Reģions East Asia/Southeast Asia
Virsma 377915 kvadrātkilometri
Zemes virsma 364485 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 13430 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 12.50%
Meža virsma 68.50%
Zemākais augstuma punkts Hachiro-gata -4 m
Augstākais augstums Mount Fuji 3,776 m
IKP/iedzīvotājs $42,900 (2017 est.)