Pārskats par Jordāniju: Tuvo Austrumu dārgakmens

Ievads

Jordānija, kas atrodas Āzijas, Āfrikas un Eiropas krustcelēs, parādās kā burvīga skaistuma un kontrastu zeme. No burvīgajām sausajām tuksneša ainavām līdz auglīgajām ielejām šī Tuvo Austrumu tauta lepojas ar bagātīgu dabas skatu, vēstures un kultūras gobelēnu. Jordānijas stratēģiskajai atrašanās vietai, kas robežojas ar Irāku, Izraēlu, Saūda Arābiju, Sīriju un Rietumkrastu, ir bijusi izšķiroša loma tās vēsturē un attīstībā.

Ģeogrāfija un klimats

Jordāniju, kuras platība ir 89 342 kvadrātkilometri, raksturo tās daudzveidīgais reljefs un klimats. Valsts lielāko daļu klāj sausais tuksneša plato, bet rietumu reģionā ir krass kontrasts ar Jordānas upes ieleju, Nāves jūru – zemāko punktu uz zemes -431 metru augstumā – un verdantu augstienēm. Šis ģeoloģiskais brīnums, kas stiepjas no ziemeļiem uz dienvidiem, ir ne tikai nozīmīga topogrāfiskā iezīme, bet arī būtisks ūdens avots šajā galvenokārt tuksnešainajā valstī.

Klimats ievērojami atšķiras; lai gan tas joprojām ir galvenokārt sauss un tuksnesim līdzīgs, rietumi piedzīvo lietus sezonu no novembra līdz aprīlim, sniedzot īsu atelpu un stimulu lauksaimniecības nozarei.

Dabas resursi un lauksaimniecība

Jordānijas ekonomika gūst labumu no dabas resursiem, kas ietver fosfātus, potašu un slānekļa eļļu. Neskatoties uz sarežģītajiem klimatiskajiem apstākļiem, aptuveni 11,4% zemes tiek izmantoti lauksaimniecībai, koncentrējoties uz citrusaugļiem, tomātiem, gurķiem un olīvām, kā arī mājlopiem, piemēram, aitām un mājputniem. Aptuveni 964 kvadrātkilometru apūdeņotas zemes izmantošana no 2012. gada liecina par inovatīviem centieniem optimizēt lauksaimniecības produktivitāti.

Iedzīvotāji un urbanizācija

Tiek lēsts, ka 2020. gada jūlijā Jordānijas iedzīvotāju skaits bija 10 820 644, un lielākā daļa (91,4 %) dzīvoja pilsētu teritorijās. Ammānā, galvaspilsētā un lielākajā pilsētā, vien dzīvo vairāk nekā 2,1 miljons cilvēku. Iedzīvotāju sadalījums ir īpaši blīvs rietumos, īpaši ap Ammānu, pateicoties labvēlīgākiem dzīves apstākļiem un ekonomiskajām iespējām.

Ekonomika

Jordānijas ekonomika ir daudzveidīga ar galvenajām nozarēm, tostarp tūrismu, informācijas tehnoloģijām un ražošanu. Valsts ir slavena ar savām vēsturiskajām un kultūras vietām, katru gadu piesaistot miljoniem tūristu. Papildus tūrismam IT nozare ir uzrādījusi ievērojamu izaugsmi, pozicionējot Jordāniju kā tehnoloģiju centru reģionā.

Rūpniecības nozari ietekmē fosfātu un potaša ieguve, kas ir divas no Jordānijas vērtīgākajām eksporta precēm. Lauksaimniecība dod ieguldījumu ekonomikā ar tādiem produktiem kā tomāti un olīvas, savukārt pakalpojumu nozarei, jo īpaši finanšu pakalpojumiem, ir izšķiroša nozīme ekonomikas stabilitātē un izaugsmē.

Tirdzniecība un ieguldījumi

Jordānijai ir svarīgas tirdzniecības attiecības, un Amerikas Savienotās Valstis, Saūda Arābija un Indija ir vieni no galvenajiem eksporta partneriem. Galvenās eksporta preces ir tekstilizstrādājumi, mēslošanas līdzekļi un farmācija. Savukārt Jordānijas imports galvenokārt ietver jēlnaftu, iekārtas un labību, un galvenie importa avoti ir Ķīna un Saūda Arābija. Šī tirdzniecības dinamika uzsver Jordānijas integrāciju pasaules ekonomikā un tās stratēģiskajās ekonomiskajās aliansēs.

Kultūra un mantojums

Jordānieši ir pazīstami ar savu viesmīlību un bagāto kultūras mantojumu. Arābu valoda ir oficiālā valoda, un valsts ir tradīciju un reliģiju mozaīka, kas harmoniski pastāv līdzās. Tādas vēsturiskas vietas kā Petra, senā pilsēta, kas izgrebta no sarkanā smilšakmens, un romiešu Jerash drupas atspoguļo Jordānijas tūkstošiem gadu seno vēsturi un piesaista kultūras entuziastus no visas pasaules.

Secinājums

Jordānija ar savu unikālo ainavu, vēstures un mūsdienu attīstības sajaukumu turpina cirst savu nišu pasaules mērogā. Neskatoties uz ierobežotajiem dabiskajiem saldūdens resursiem un sausajiem apstākļiem, valsts plaukst, izmantojot inovācijas un pielāgošanos. Tā kā Jordānija raugās nākotnē, tās stratēģiskā atrašanās vieta apvienojumā ar ieguldījumiem tehnoloģijās un tūrismā rada pamatu nepārtrauktai izaugsmei un labklājībai Tuvo Austrumu sirdī.

Valsts dati

Valsts kods JO
Reģions Middle East
Virsma 89342 kvadrātkilometri
Zemes virsma 88802 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 540 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 11.40%
Meža virsma 1.10%
Zemākais augstuma punkts Dead Sea -431 m
Augstākais augstums Jabal Umm ad Dami 1,854 m
IKP/iedzīvotājs $9,200 (2017 est.)