Izraēlas izpēte: kompakta spēkstacija Tuvajos Austrumos

Ģeogrāfiskais un demogrāfiskais pārskats

Izraēla, kas atrodas Āzijas, Āfrikas un Eiropas krustcelēs, ir valsts, kas lepojas ar bagātīgu vēstures, kultūras un progresa gobelēnu, neskatoties uz salīdzinoši mazo izmēru. Ar 21 937 kvadrātkilometru lielu sauszemes masu tas atrodas cieši starp Ēģipti un Libānu, robežojas ar Vidusjūru. Šī stratēģiskā atrašanās vieta ir veidojusi ne tikai tās vēsturisko nozīmi, bet arī ģeopolitisko dinamiku. Izraēlas reljefs ir īpaši daudzveidīgs, ietverot saulē ceptu Negevas tuksnesi dienvidos, zemu piekrastes līdzenumu, centrālos kalnus un auglīgo Jordānas Rifta ieleju. Šī ģeogrāfiskā daudzveidība atspoguļojas tās klimatā, kas dienvidu un austrumu tuksneša reģionos svārstās no mērena līdz karstam un sausam.

Robežas un dabas resursi

Valstij ir kopīgas robežas ar Ēģipti, Gazas joslu, Jordāniju, Libānu, Sīriju un Jordānas Rietumkrastu, kopumā iezīmējot 1,065 km perimetru. Tās krasta līnija stiepjas vairāk nekā 273 km garumā gar Vidusjūru. Šīs daudzveidīgās topogrāfijas vidū atrodas vērtīgi dabas resursi, piemēram, koksne, potašs, vara rūda, dabasgāze un magnija bromīds, kas ievērojami veicina tās ekonomiku. Neskatoties uz tuksnesi, kas aptver labu valsts daļu, Izraēla ir apguvusi lauksaimniecības mākslu savā 23,80% lauksaimniecības zemē, pateicoties novatoriskām apūdeņošanas metodēm.

Sociālais un ekonomiskais portrets

Ar aplēsto iedzīvotāju skaitu 8 675 475 uz 2020. gada jūliju izraēlieši ir pulcējušies galvenokārt ap pilsētu centriem, piemēram, Telavivu-Jafo, Haifu un galvaspilsētu Jeruzalemi. Pilsētu iedzīvotāji veido satriecošus 92,60% no kopējā iedzīvotāju skaita, izceļot valsts modernizācijas un attīstības trajektoriju. Sadalījums daudz runā par Izraēlas koncentrētajām izaugsmes un attīstības teritorijām, jo īpaši ap Telavivu un Galilejas jūru, kur dienvidu reģioni joprojām ir ļoti reti.

Ekonomika un rūpniecības vara

Izraēlas ekonomiskais naratīvs ir par ievērojamām pārmaiņām un progresu. No lauksaimniecības produktiem, piemēram, citrusaugļiem un dārzeņiem, līdz augsto tehnoloģiju nozarēm, tostarp aviācijai, sakariem, medicīnas elektronikai un citām, valsts rūpniecības nozare ir daudzveidīga un progresīva. Tās IKP uz vienu iedzīvotāju 2017. gadā bija 36 400 ASV dolāru, kas ir apliecinājums tās plaukstošajai ekonomikai un augstajam dzīves līmenim, ko bauda tās iedzīvotāji. Valsts ir nozīmīgs spēlētājs pasaules tirgū ar lielākajiem eksporta partneriem, tostarp ASV, Lielbritāniju, Honkongu, Ķīnu un Beļģiju. Un otrādi, tas importē plašu preču klāstu, sākot no izejvielām līdz patēriņa precēm, un ASV un Ķīna ir nozīmīgi tirdzniecības partneri.

Vides un infrastruktūras aktualitātes

Izraēlas apņemšanās nodrošināt ilgtspējību un vides pārvaldību ir acīmredzama tās zemes izmantošanā, 7,10 % no tām ir atzītas par meža zemi un ievērības cienīgiem centieniem līdz 2016. gadam elektrificēt visus tās iedzīvotājus. Infrastruktūra, jo īpaši pilsētu teritorijās, atbalsta dinamisku un inovatīvu ekonomiku, koncentrējoties uz tādām nozarēm kā tehnoloģija, farmācija un lauksaimniecība. Visprogresīvāko apūdeņošanas metožu attīstība ir ļāvusi Izraēlai pārvērst savas tuksneša ainavas produktīvās lauksaimniecības zemēs, parādot savu izturību un atjautību.

Kultūras un politikas gobelēns

Izraēlas identitātes pamatā ir tās bagātīgā kultūru, valodu un tradīciju mozaīka. Ebreju valoda ir oficiālā valoda, kas kalpo kā Izraēlas tautības un kultūras stūrakmens. Iedzīvotāju sadalījums, ko lielā mērā ietekmē vēsturiskās kustības un ģeopolitiskie faktori, ir radījis unikālu kopienu un etniskās izcelsmes sajaukumu.

Izraēlas stratēģiskā atrašanās vieta un kompaktais izmērs maskē tās milzīgo ietekmi pasaules arēnā ne tikai tehnoloģiskā un ekonomiskā ieguldījuma ziņā, bet arī ar tās sarežģītajām un bieži vien strīdīgajām politiskajām attiecībām. Valsts vēsture, ko raksturo dziļi stāsti par neatlaidību un konfliktiem, turpina veidot tās tagadni un nākotni.

Secinājums

Būtībā Izraēla ir tauta, kas ignorē vienkāršu kategorizēšanu. No senajām ainavām līdz rosīgajām, augsto tehnoloģiju pilsētām tas atspoguļo pagātnes un nākotnes saplūšanu. Ar savu novatorisko garu un dinamisko ekonomiku Izraēla ir izcīnījusi ievērojamu klātbūtni pasaules mērogā, vienlaikus saglabājot savu unikālo kultūras mantojumu un virzoties uz ģeopolitiskās vides izaicinājumiem.

Valsts dati

Valsts kods IS
Reģions Middle East
Virsma 21937 kvadrātkilometri
Zemes virsma 21497 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 440 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 23.80%
Meža virsma 7.10%
Zemākais augstuma punkts Dead Sea -431 m
Augstākais augstums Mitspe Shlagim 2,224 m; note – this is the highest named point, the actual highest point is an unnamed dome slightly to the west of Mitspe Shlagim at 2,236 m; both points are on the northeastern border of Israel, along the southern end of the Anti-Lebanon mountain range
IKP/iedzīvotājs $36,400 (2017 est.)