Gvatemalas izpēte: Centrālamerikas dārgakmens

Ģeogrāfiskie brīnumi

Gvatemala, kas atrodas Centrālamerikas sirdī, ir valsts, kas pārpilna ar dabas skaistumu un ģeogrāfisko daudzveidību. Tas grezno Klusā okeāna ziemeļu daļu starp Salvadoru un Meksiku un Hondurasas līci (Karību jūru) starp Hondurasu un Belizu. Valsts izplešas 108 889 kvadrātkilometru platībā, kas galvenokārt sastāv no zemes (107 159 kvadrātkilometri) ar nelielu ūdens daļu (1 730 kvadrātkilometri). Tās piekraste stiepjas 400 km garumā, piedāvājot elpu aizraujošus skatus un jūras bioloģiskās daudzveidības pārpilnību.

Klimats un reljefs

Gvatemalas klimats pārsvarā ir tropisks; Zemienēs ir karsts un mitrs, savukārt augstienēs ir vēsāks klimats. Šīs temperatūras svārstības papildina valsts daudzveidīgo reljefu, kur divas austrumu-rietumu virzienā esošas kalnu ķēdes sadala Gvatemalu trīs atšķirīgos reģionos: kalnainās augstienēs, auglīgajā Klusā okeāna piekrastē uz dienvidiem no kalniem un plašajās ziemeļu Petenas zemienēs. Šāda daudzveidība ļauj šeit uzplaukt daudzām ekosistēmām un sugām.

Dabas resursi un zemes izmantošana

Gvatemala ir apveltīta ar dažādiem dabas resursiem, tostarp naftu, niķeli, retiem mežiem, zivīm, čiklu un hidroenerģijas potenciālu. Zemes sastāvs atklāj spēcīgu lauksaimniecības pamatu – 41,20% zemes ir atvēlēti lauksaimniecībai, bet 33,60% klāj meži, kas atspoguļo valsts apņemšanos gan ekonomikā, gan ekoloģijā. Kopš 2012. gada 3,375 kvadrātkilometri zemes tiek apūdeņoti, uzsverot lauksaimniecības nozīmi Gvatemalas ekonomikā.

Iedzīvotāju demogrāfija

Ar aptuveno iedzīvotāju skaitu 17 153 288 uz 2020. gada jūliju Gvatemala eksponē dinamisku kultūru un tradīciju gobelēnu. Neskatoties uz ģeogrāfisko daudzveidību, lielākā daļa Gvatemalas iedzīvotāju dzīvo valsts dienvidu daļā, jo īpaši kalnu reģionos. Vairāk nekā puse iedzīvotāju dod priekšroku lauku apvidu mieram, nevis rosīgajai pilsētas dzīvei. Galvaspilsēta Gvatemalas pilsēta ir visvairāk apdzīvotā pilsētas teritorija, kurā 2020. gadā dzīvo aptuveni 2,935 miljoni iedzīvotāju.

Ekonomikas pārskats

Gvatemalas ekonomikas mugurkauls ir tās bagātīgie lauksaimniecības produkti, tostarp cukurniedres, kukurūza, banāni, kafija, pupas un kardamons, kā arī spēcīga lopkopības nozare. Šīs nozares ne tikai uztur iekšzemes vajadzības, bet arī dod ievērojamu ieguldījumu valsts eksportā. Runājot par nozarēm, Gvatemala ir attīstījusi nišas cukura pārstrādē, tekstilizstrādājumu un apģērbu ražošanā, mēbeļu ražošanā, ķimikālijās, naftā un jo īpaši tūrismā. Valsts eksporta partneri galvenokārt ir ASV, Salvadora, Hondurasa, Nikaragva un Meksika, un galvenais eksports ir cukurs, kafija, nafta, apģērbs, banāni, augļi un dārzeņi, kardamons, ražošanas produkti, dārgakmeņi, metāli un elektrība.

Tirdzniecība un ieguldījumi

Amerikas Savienotās Valstis izceļas kā Gvatemalas galvenais tirdzniecības partneris, tomēr valsts uztur arī būtiskas tirdzniecības attiecības ar Ķīnu, Meksiku, Salvadoru un citiem. Importam ir izšķiroša nozīme Gvatemalas ekonomikas uzturēšanā, jo valsts importē degvielu, mašīnas, celtniecības materiālus, graudus un mēslošanas līdzekļus galvenokārt no ASV, Ķīnas un Meksikas. Šo starptautisko attiecību izpēte veicina ekonomisko izaugsmi un paver iespējas tehnoloģiju un infrastruktūras attīstībai.

Izaicinājumi un perspektīvas

Neskatoties uz bagātīgo kultūras mantojumu un dabas resursiem, Gvatemala saskaras ar vairākām problēmām, tostarp iedzīvotāju daļu, kas dzīvo bez elektrības, kas saskaņā ar aplēsēm 2017. gadā bija 1 miljons cilvēku. Neskatoties uz to, ar IKP uz vienu iedzīvotāju 8,200 USD 2017. gadā valsts sola izaugsmi un attīstību. Elektrifikācijas uzlabošana Gvatemalā var stimulēt ekonomisko aktivitāti, uzlabot dzīves līmeni un pavērt jaunas iespējas ilgtspējīgai attīstībai.

Noslēguma Domas

Gvatemala ar savām sulīgajām ainavām, bagātīgajiem resursiem un daudzveidīgajām kultūrām ir kā apliecinājums Centrālamerikas izturībai un dzīvīgumam. Tā kā šī valsts turpina virzīties uz ekonomisko un sociālo attīstību, tā joprojām ir valdzinošs galamērķis gan pētniekiem, gan investoriem, piedāvājot unikālu izaicinājumu un iespēju sajaukumu.

Valsts dati

Valsts kods GT
Reģions Central America
Virsma 108889 kvadrātkilometri
Zemes virsma 107159 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 1730 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 41.20%
Meža virsma 33.60%
Zemākais augstuma punkts Pacific Ocean 0 m
Augstākais augstums Volcan Tajumulco (highest point in Central America) 4,220 m
IKP/iedzīvotājs $8,200 (2017 est.)