Gabonas izpēte: dārgakmens Centrālāfrikā

Atrodas gar ekvatoru Centrālāfrikā, un tā krasta līnija skūpsta Atlantijas okeānu, atrodas Gabona, valsts ar dziļu dabas skaistumu un bagātīgiem resursiem. Gabona, kuras platība ir 267 667 kvadrātkilometri, piedāvā tikpat daudzveidīgu ainavu kā tās ekoloģiskā bagātība. No šaurajiem piekrastes līdzenumiem līdz kalnainajiem interjeriem un savannām austrumos un dienvidos Gabona ir ģeogrāfisks brīnums, kas iemieso kontinenta nepārspējamās bioloģiskās daudzveidības būtību.

Ģeogrāfija un klimats

Gabonai ir kopīgas 3,261 kilometra sauszemes robežas ar trim valstīm: Kamerūnu ziemeļos ar robežas garumu 349 km, Kongo Republiku austrumos un dienvidos ar 2,567 km un mazāku robežu ar Ekvatoriālo Gvineju, kas stiepjas 345 km garumā. Valsts piekraste iet 885 km gar Atlantijas okeānu, nodrošinot ne tikai satriecošas ainavas, bet arī ievērojamas ekonomiskās iespējas, jo īpaši naftas ieguvē.

Gabonas klimats ir tropisks, ko raksturo visu gadu augsta temperatūra un mitruma līmenis. Šis klimatiskais stāvoklis atbalsta vienu no valsts vērtīgākajiem dārgumiem, tās plašos lietus mežus, kas aizņem aptuveni 81% no valsts teritorijas. Neskatoties uz izaicinošajiem laikapstākļiem, Gabonas daudzveidīgais reljefs no piekrastes līdzenumiem līdz iekšējiem pakalniem un austrumu savannām veido tās bioloģiskās daudzveidības mugurkaulu.

Dabas resursi un ekonomika

Gabona ir apveltīta ar dabas resursu pārpilnību, tostarp naftu, dabasgāzi, dimantiem, niobiju, mangānu, urānu, zeltu, kokmateriāliem, dzelzsrūdu un potenciālo hidroenerģiju. Šie resursi ir veicinājuši valsts ekonomiku, un priekšplānā ir naftas ieguve un rafinēšana. Tomēr Gabona uztur arī spēcīgas nozares mangāna un zelta ieguvē, ķimikālijās, kuģu remontā, pārtikas un dzērienu ražošanā, tekstilizstrādājumu, zāģmateriālu un saplākšņa ražošanā, parādot tās ekonomiskās bāzes daudzveidību.

Lai gan lauksaimniecības nozare audzēšanai izmanto tikai nelielu daļu zemes (19 %), tajā iegūst kakao, kafiju, cukuru, palmu eļļu, gumiju un zivis, kā arī liellopu audzēšanu un okume , tropu skujkoku koksnes novākšanu, kam ir nozīmīga loma vietējā ekonomikā.

Gabonas tirdzniecības attiecības aptver visu pasauli ar nozīmīgām eksporta partnerībām ar Ķīnu, ASV, Īriju, Nīderlandi, Dienvidkoreju, Austrāliju un Itāliju. Jēlnafta, kokmateriāli, mangāns un urāns ir vieni no galvenajiem eksporta produktiem, kas ilustrē valsts paļaušanos uz tās dabas resursiem. Imports ietver mašīnas un iekārtas, pārtikas produktus, ķīmiskās vielas un celtniecības materiālus, galvenokārt no Francijas, Beļģijas un Ķīnas.

Iedzīvotāji un urbanizācija

Ar aplēsto iedzīvotāju skaitu 2 230 908 uz 2020. gada jūliju Gabonā ir salīdzinoši zems iedzīvotāju blīvums salīdzinājumā ar tās sauszemes masu. Iedzīvotāji tiek sadalīti kabatās visā valstī, un lielākais pilsētas centrs ir galvaspilsēta Libreville, kas atrodas Atlantijas okeāna ziemeļrietumu piekrastē. Jāatzīmē, ka aptuveni 90,10% Gabonas iedzīvotāju dzīvo pilsētu teritorijās, kas liecina par valsts straujo urbanizāciju un resursu un pakalpojumu koncentrāciju tās pilsētās.

Oficiālā valoda ir franču valoda, kas atspoguļo Gabonas koloniālo mantojumu, un cilvēki identificējas kā Gabonas iedzīvotāji. Gabonas sabiedriskais audums ir kultūras izpausmju, tradīciju un valodu gobelēns, kas izceļ nācijas bagāto kultūras daudzveidību.

Infrastruktūras un attīstības problēmas

Neskatoties uz dabas resursu bagātību un ievērojamo IKP uz vienu iedzīvotāju 18 100 ASV dolāru apmērā (no 2017. gada), Gabona saskaras ar vairākām attīstības problēmām. Elektrifikācijas līmenis atklāj, ka aptuveni 200 000 gaboniešu 2017. gadā joprojām dzīvoja bez elektrības, uzsverot infrastruktūras nepilnības, kas pastāv lauku un mazattīstītos reģionos.

Turklāt bagātības un saimnieciskās darbības koncentrācija pilsētu teritorijās, jo īpaši naftas nozarē, rada bažas par taisnīgu izaugsmi un vides ilgtspēju. Valdība ir spērusi soļus, lai dažādotu ekonomiku un īstenotu politiku, kas vērsta uz vides saglabāšanu un ilgtspējīgu attīstību.

Secinājums

Gabona ar savu stratēģisko atrašanās vietu Centrālāfrikas centrā kalpo kā tilts starp kontinenta interjera blīvajiem mežiem un plašo Atlantijas okeānu. Tās bagātīgais kultūru, valodu un tradīciju gobelēns kopā ar ievērojamiem dabas resursiem pozicionē Gabonu kā valsti ar lielu potenciālu. Virzoties uz ilgtspējīgas attīstības un daudzveidīgas ekonomiskās izaugsmes nākotni, Gabona joprojām ir pārliecinošs pētījums par līdzsvaru starp dabas dāvanām un to pārvaldību.

Valsts dati

Valsts kods GB
Reģions Africa
Virsma 267667 kvadrātkilometri
Zemes virsma 257667 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 10000 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 19%
Meža virsma 81.00%
Zemākais augstuma punkts Atlantic Ocean 0 m
Augstākais augstums Mont Iboundji 1,575 m
IKP/iedzīvotājs $18,100 (2017 est.)