Alžīrijas izpēte: Ziemeļāfrikas dārgakmens

Ģeogrāfiskais krāšņums

Alžīrija, kas atrodas Ziemeļāfrikā un robežojas ar Vidusjūru starp Maroku un Tunisiju, ir elpu aizraujoša dabas skaistuma un pārsteidzošu kontrastu valsts. Alžīrija, kuras kopējā platība ir 2 381 740 kvadrātkilometri, un tā visa ir sauszeme, jo ūdens platība ir 0 kvadrātkilometri, un tā ir lielākā Āfrikas valsts. Šo plašo zemi nosaka tās daudzveidīgais reljefs, kas ietver galvenokārt augstus plato un Sahāras tuksnesi, ar majestātiskajiem Atlasa kalniem tālu ziemeļos un Hoggar kalniem dienvidos. Nepārtraukts piekrastes līdzenums piedāvā šaurus vārtus uz plašo Vidusjūru, kuru kopējā krasta līnija ir 998 km.

Robežvalstis un klimatiskā daudzveidība

Alžīrijai ir plašas sauszemes robežas 6,734 km garumā ar sešām valstīm un Rietumsahāru, kas liecina par tās nozīmīgo ģeopolitisko stāvokli reģionā. Tās kaimiņvalstis ir Lībija, Mali, Mauritānija, Maroka, Nigēra, Tunisija un neliela robeža ar Rietumsahāru. Šis ģeogrāfiskais novietojums palielina tās stratēģisko nozīmi, savienojot Sahāru ar Vidusjūru.

Alžīrijas klimats variē no sausas līdz pussausai, ar maigām, slapjām ziemām un karstām, sausām vasarām piekrastē. Interjers piedzīvo ekstremālākas variācijas, ar aukstākām ziemām un dedzinošām vasarām. Bēdīgi slavenais sirocco vējš, kas nes putekļus un smiltis, ir izplatīta parādība, īpaši vasaras mēnešos.

Dabas resursi un zemes izmantošana

Alžīrija ir svētīta ar dabas resursu pārpilnību, kur vadību uzņemas nafta un dabasgāze, kam seko dzelzsrūda, fosfāti, urāns, svins un cinks. Šie resursi veido Alžīrijas ekonomikas mugurkaulu, jo īpaši ogļūdeņražu nozari. Valsts kopējā lauksaimniecības zeme aizņem 17,40% no tās teritorijas, bet meži veido tikai 0,80%. 2014. gadā tika lēsts, ka apūdeņotā zeme ir 13 600 kvadrātkilometri, kas liecina par centieniem pēc iespējas labāk izmantot pieejamos ūdens resursus.

Demogrāfija un urbanizācija

Alžīrijā, kuras aptuvenais iedzīvotāju skaits 2020. gada jūlijā bija 42 972 878, ievērojams vairākums iedzīvotāju dzīvo ziemeļu daļā netālu no Vidusjūras piekrastes. Šis sadalījums ir saistīts ar saimnieciskās darbības, tostarp lauksaimniecības, rūpniecības un pakalpojumu, koncentrāciju šajos reģionos. Urbanizācija ir īpaši augsta, un 2020. gadā aptuveni 73,70% iedzīvotāju dzīvoja pilsētu teritorijās. Alžīra, galvaspilsēta un Orana ir galvenie pilsētu centri, kas pulsē ar dzīvi un piedāvā ieskatu valsts bagātajā mantojumā un kultūrā.

Ekonomika: no lauksaimniecības līdz ogļūdeņražiem

Alžīrijas ekonomika ir daudzveidīga, un lauksaimniecības produktiem, piemēram, kviešiem, miežiem, auzām, vīnogām, olīvām un dažādiem citrusaugļiem, ir izšķiroša nozīme. Arī lopkopības nozare ar aitkopību un liellopiem dod ievērojamu ieguldījumu lauku iedzīvotāju iztikas nodrošināšanā. Tomēr ekonomikas sirdsdarbība ir naftas un dabasgāzes rūpniecība, ko papildina vieglās rūpniecības, kalnrūpniecības, elektrības, naftas ķīmijas un pārtikas pārstrādes nozares.

Alžīrijas galvenie eksporta partneri ir Itālija, Spānija, Francija, ASV, Brazīlija un Nīderlande, kur nafta, dabasgāze un naftas produkti veido 97 % no eksporta 2009. gadā. Importa jomā Ķīna ir līdere kā galvenā partnere, kam seko Francija, Itālija, Vācija, Spānija un Turcija. Primārais imports ir ražošanas līdzekļi, pārtikas produkti un patēriņa preces, kas norāda uz rūpniecības un patērētāju vajadzību līdzsvarotu sajaukumu.

Izaicinājumi un iespējas

Neskatoties uz dabas resursu bagātību un stratēģisko atrašanās vietu, Alžīrija saskaras ar dažādām problēmām, tostarp nepieciešamību dažādot savu ekonomiku, ne tikai ogļūdeņražus. Valstī ir arī daļa iedzīvotāju, kuru skaits 2016. gadā tika lēsts 400 000, bez piekļuves elektrībai, uzsverot, cik svarīgi ir paplašināt infrastruktūru un ilgtspējīgas enerģijas risinājumus. Tomēr, tā kā IKP uz vienu iedzīvotāju 2017. gadā bija 15 200 USD, Alžīrijai ir ievērojams izaugsmes un attīstības potenciāls, piesaistot savus cilvēku un dabas resursus pārtikušai nākotnei.

Secinājums

Alžīrijas burvīgās ainavas, bagātīgie resursi un dinamiskā kultūra padara to par ievērības cienīgu valsti Ziemeļāfrikā un arābu pasaulē. Turpinot centienus ekonomikas dažādošanas, ilgtspējīgas attīstības un reģionālās sadarbības jomā, Alžīrija ir gatava turpmākajos gados spēlēt vēl nozīmīgāku lomu starptautiskajā arēnā.