Horvātijas izpēte: dārgakmens Dienvidaustrumeiropā

Ģeogrāfija un klimats

Horvātija, kas atrodas Dienvidaustrumeiropā, un Adrijas jūras debeszilie ūdeņi glāsta tās rietumu robežas, ir valsts, kas lepojas ar neparastu ģeogrāfisko un klimatisko daudzveidību. Tā platība ir 56 594 kvadrātkilometri, un tai ir 2 237 km lielas sauszemes robežas ar vairākām valstīm, tostarp Bosniju un Hercegovinu, Slovēniju, Ungāriju, Serbiju un Melnkalni. Šī stratēģiskā atrašanās vieta ir piešķīrusi Horvātijai plašu piekrasti 5,835 km garumā, kas ir punktēta ar vairāk nekā tūkstoš salām, un katra no tām stāsta savu unikālo stāstu.

Klimats Horvātijā atšķiras no Vidusjūras gar tās krastu, ko raksturo maigas ziemas un sausas vasaras, līdz kontinentālajam interjeram, kur karstās vasaras pāriet aukstās ziemās. Šī klimatiskā daudzveidība ietekmē ne tikai reģiona dzīvesveidu un kultūru, bet arī tā lauksaimniecības praksi un bioloģisko daudzveidību.

Reljefs un dabas resursi

Horvātijas reljefs ir tikpat daudzveidīgs kā tās klimats, un tajā ir plakani līdzenumi netālu no Ungārijas robežas, zemi kalni un augstienes netālu no Adrijas jūras piekrastes. Augstākais punkts, Dinara, sasniedz pat 1,831 metru, piedāvājot elpu aizraujošus skatus un izaicinošas takas pārgājienu entuziastiem. Šajā ģeogrāfiski bagātajā valstī atrodas arī nozīmīgi dabas resursi, tostarp nafta, ogles, boksīts un hidroenerģija, kam ir izšķiroša nozīme tās ekonomikā.

Sabiedrība un iedzīvotāji

2020. gada jūlijā Horvātijas iedzīvotāju skaits tika lēsts 4 227 746, ar ievērojamu izplatību, kas liecina par koncentrāciju ziemeļu pusē un ap rosīgo galvaspilsētu Zagrebu. Urbanizācijas līmenis ir 57,6%, atspoguļojot modernu, tomēr vēsturiski sakņotu sabiedrību. Horvātu valoda ir oficiālā valoda, kas apvieno nāciju kopīgā mantojumā un identitātē.

Iedzīvotāju centri

Zagreba, galvaspilsēta, ir ne tikai Horvātijas administratīvā, bet arī kultūras sirds ar aptuveni 685 000 iedzīvotāju. Tas iemieso valsts vēstures un modernitātes sajaukumu, piedāvājot visu, sākot no seniem orientieriem līdz laikmetīgajai mākslai un ēdināšanas pieredzei.

Ekonomika un rūpniecība

Horvātijas ekonomika ir daudzveidīga, un tajā ir ievērojams ieguldījums no dažādām nozarēm, tostarp tūrisma, kas plaukst, pateicoties valsts satriecošajām ainavām un piekrastei. Lauksaimniecība joprojām ir ļoti svarīga, jo zeme dod ražu, piemēram, kviešus, kukurūzu un saulespuķes, līdzās dārzeņiem un augļiem, piemēram, tomātiem, āboliem un olīvām. Lauksaimniecības nozari veicina arī lopkopība un piena produkti.

Horvātijas ekonomikā rūpniecībai ir izšķiroša nozīme, koncentrējoties uz ķīmiskajām vielām, darbgaldiem, elektroniku, kuģu būvi, kā arī pārtiku un dzērieniem. Šo rūpniecības nozari papildina spēcīgs eksporta portfelis, kas ietver transporta aprīkojumu, mašīnas un tekstilizstrādājumus, galvenokārt uz tādām Eiropas valstīm kā Itālija, Vācija un Slovēnija.

Infrastruktūra un attīstība

Horvātija lepojas ar to, ka līdz 2016. gadam ir sasniegusi 100 % iedzīvotāju elektrifikāciju, kas ir apliecinājums tās attīstībai un apņēmībai nodrošināt savu iedzīvotāju labklājību. Valsts IKP uz vienu iedzīvotāju 2017. gadā bija 24 700 ASV dolāru, kas norāda uz ekonomiskās labklājības un dzīves kvalitātes līmeni, ko bauda tās iedzīvotāji.

Secinājums

Ar savu stratēģisko atrašanās vietu Dienvidaustrumeiropā, daudzveidīgo ģeogrāfiju un klimatu, bagāto kultūras mantojumu un spēcīgo ekonomiku Horvātija izceļas kā unikāla un dinamiska valsts. No Zagrebas vēsturiskajām ielām līdz Adrijas jūras piekrastes rāmajam skaistumam Horvātija piedāvā pārliecinošu dabas un cilvēka radītu brīnumu sajaukumu, kas turpina piesaistīt apmeklētājus un profesionāļus no visas pasaules. Tā kā Horvātija turpina augt un attīstīties, tā saglabā savu lolotā dārgakmens statusu Eiropas kronī.

Valsts dati

Valsts kods HR
Reģions Europe
Virsma 56594 kvadrātkilometri
Zemes virsma 55974 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 620 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 23.70%
Meža virsma 34.40%
Zemākais augstuma punkts Adriatic Sea 0 m
Augstākais augstums Dinara 1,831 m
IKP/iedzīvotājs $24,700 (2017 est.)