Irākas izpēte: vēsturisko bagātību un dabas skaistuma valsts

Ieņemot zemes tiltu, kas savieno Āziju ar Tuvajiem Austrumiem, Irāka ir valsts ar dziļām vēsturiskām saknēm un dabas resursu pārpilnību. Tās stratēģiskajai atrašanās vietai, kas robežojas ar Persijas līci un atrodas starp Irānu un Kuveitu, ir bijusi galvenā loma tās vēsturē un attīstībā. Tā kopējā platība ir 438 317 kvadrātkilometri, un tā lepojas ar daudzveidīgu reljefu, kas svārstās no tuksnešainiem līdzenumiem līdz kalnainiem reģioniem, padarot to par pārsteidzošu kontrastu zemi.

Ģeogrāfija un klimats

Lielāko daļu Irākas ainavas aptver plaši līdzenumi, un niedru purvi gar Irānas robežu dienvidos rada lielas applūstošas teritorijas. Valsts robežas stiepjas 3,809 km garumā, pieskaroties Irānai, Jordānijai, Kuveitai, Saūda Arābijai, Sīrijai un Turcijai. Neskatoties uz pārsvarā tuksneša klimatu, ziemeļu kalnu reģioni gar Irānas un Turcijas robežām piedzīvo aukstas ziemas ar smagiem sniegiem, kas dažkārt izraisa plašus plūdus Irākas centrālajā un dienvidu daļā agrā pavasarī.

Tā kā gar Persijas līci ir tikai 58 km gara krasta līnija, Irākas piekļuve jūras ceļiem ir ierobežota, tomēr stratēģiski svarīga. Valsts augstākā virsotne Cheekha Dar atrodas 3,611 m augstumā, ilustrējot ģeogrāfisko daudzveidību, kas svārstās no jūras līmeņa līdz augstiem kalniem.

Dabas resursi un zemes izmantošana

Irāka ir svētīta ar bagātīgiem dabas resursiem, jo īpaši naftu un dabasgāzi, kas veido tās ekonomikas mugurkaulu. Nozīmīgi ir arī fosfāti un sērs. Zemes izmantošanas modelis atklāj, ka valsts vēlas attīstīt savu lauksaimniecības potenciālu; 18,10% no tās zemes ir atvēlēti lauksaimniecībai, un līdzās datelēm un dārzeņiem izšķiroša nozīme ir tādiem graudaugiem kā kvieši un mieži. Meža zeme veido tikai 1,90%, atspoguļojot valsts sauso klimatu.

Ūdens resursu apsaimniekošanai, jo īpaši ar apūdeņošanas palīdzību, ir izšķiroša nozīme lauksaimniecības atbalstīšanā, un tiek lēsts, ka kopš 2012. gada tiek apūdeņoti 35 250 kvadrātkilometri zemes. Tas ir ļoti svarīgi valstī, kur reljefs un klimats rada būtiskas problēmas audzēšanai.

Iedzīvotāji un urbanizācija

2020. gada jūlijā Irākas iedzīvotāju skaits tika lēsts 38 872 655, un ievērojama koncentrācija bija pilsētu teritorijās. Aptuveni 70,90% iedzīvotāju dzīvo pilsētās, tostarp galvaspilsētā Bagdādē, kas ir visvairāk apdzīvotā pilsēta ar vairāk nekā 7 miljoniem iedzīvotāju. Citas lielākās pilsētu teritorijas ir Mosula, Basra, Kirkūka, Najafa un Erbila — katra no tām sniedz ieguldījumu Irākas daudzveidīgās sabiedrības struktūrā. Cilvēku sadalījumu lielā mērā ietekmē ūdens un aramzemes pieejamība, kas noved pie blīvām apmetnēm gar Tigris un Eufratas upēm.

Ekonomika un rūpniecība

Neraugoties uz izaicinājumiem, Irākas ekonomikā ir vērojamas izaugsmes un diversifikācijas pazīmes. Naftas dominanci eksportā nevar pārvērtēt, jo jēlnafta veido 99% no eksporta produktiem. Tomēr valdība cenšas paplašināt ekonomisko bāzi, izmantojot tādas nozares kā ķīmiskās vielas, tekstilizstrādājumi, āda, celtniecības materiāli, pārtikas pārstrāde, mēslojums un metāla ražošana / pārstrāde.

Lauksaimniecība joprojām ir arī būtiska nozare, kas veicina ne tikai iekšzemes pārtikas piegādi, bet arī nodarbinātību. Starptautiskās tirdzniecības attiecības atspoguļo Irākas atkarību no tās dabas resursiem, un Indija, Ķīna un Amerikas Savienotās Valstis ir galvenie eksporta partneri.

Importa pusē Turcija un Ķīna ir nozīmīgi partneri, kas nodrošina pārtiku, zāles un rūpniecības preces. Šīs attiecības uzsver Irākas integrāciju pasaules ekonomikā, neraugoties uz šķēršļiem, ar kuriem tā saskaras.

Gaida

Ar bagātu kultūras mantojumu un plašiem dabas resursiem Irāka atrodas krustcelēs starp tās vēsturisko mantojumu un nākotnes centieniem. Joprojām pastāv problēmas, jo īpaši saistībā ar infrastruktūras attīstību un politisko stabilitāti. Tomēr valsts stratēģiskā nozīme gan reģionālā, gan globālā mērogā turpina piedāvāt izaugsmes un attīstības iespējas.

Tā kā Irāka turpina virzīties uz atjaunošanu un atjaunošanu, tās vēsturiskās nozīmes un dabas bagātību sajaukums joprojām ir tās identitātes stūrakmens. Ar saskaņotiem centieniem virzībā uz ilgtspējīgu attīstību un sociālo kohēziju Irāka var izmantot savus resursus, lai radītu daudzsološu nākotni saviem iedzīvotājiem.

Valsts dati

Valsts kods IZ
Reģions Middle East
Virsma 438317 kvadrātkilometri
Zemes virsma 437367 kvadrātkilometri
Ūdens virsma 950 kvadrātkilometri
Lauksaimniecības virsma 18.10%
Meža virsma 1.90%
Zemākais augstuma punkts Persian Gulf 0 m
Augstākais augstums Cheekha Dar (Kurdish for “Black Tent”) 3,611 m
IKP/iedzīvotājs $16,700 (2017 est.)